| anonim_4396 a întrebat:

Ce vreau sa va intreb, poate un minor sa fie acuzat de calomnie? astept raspunsuri...merci!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista infractiunea de calomnie in Codul penal, aceasta a fost abrogata in urma cu vreo 6 ani.
Si un minor poate fi dat in judecata pentru calomnie, pe cale civila, in baza prevederilor privind raspunderea delictuala si va raspunde daca se dovedeste ca a avut discernamant. Daca nu a avut discernamant poate fi atrasa raspunderea parintilor ori altor persoane care il au in ingrijire. Numai bine!

1 răspuns:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În teorie, da. În practică nu.
Și în teorie, așa cum a zis și ioandelasal, numai pe linie civilă. Calomnia nu mai este o infracțiune, din fericire, în România.