| alx15 a întrebat:

Cam ce suma se cere despagubire pentru calomnie? Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel calomniat poate cere cat vrea dar depinde de instanta daca si cat o sa acorde.
Depinde de gravitatea calomniei, de statusul calomniatului si calomniatorului, comportarea anterioara, etc. In orice caz la noi se acorda sume destul de mici, n-am auzit de sume peste 10.000 euro.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa dovedesti pierderi in afaceri sau ceva similar pentru a primi mult. Nu se merge pe estimari ochiometrice si nici dupa ce ti se pare tie ca ai fi castigat daca n-ai fi fost calomniat. A, da, daca e adevarat ce afirma partea adversa atunci nu e calomnie.

| AlexDarius3 a răspuns:

Cât vrea inima ta.