| Reek54 a întrebat:

cum as putea sa dau in gat o persoana care primeste salariul pe spatele unei rude care de fapt nu este bolnava, si persoana respectiva primeste o pensie ca ar fi bolnava dar nu este

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca ruda ingrijita este cu handicap grav si celalalt primeste salariu ca asistent personal.
Daca tu crezi ca nu este adevarat poti face o reclamatie la primaria localitatii si la Autoritatea Nationala pentru Persoane cu Handicap.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar, care primeste salariu si care pensie de invaliditate si cum poate primi salariu pe "spatele unei rude".
Expune situatia clar si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Reek54 explică (pentru Ioandelasal):

Primeste salariu ca cica ar ingriji ruda respectiva, iar ruda primeste acea pensie dar totul este o minciuna

| Reek54 explică (pentru Ioandelasal):

La primarie nu se poate pentru ca au rude si acolo (ar fi in zadar), si sunt chiar sigur ca totul este o minciuna totala, ar ajuta o inregistrare?, când vorbesc cu asa zisa persoana cu handicap, si un nr. de la autoritatea nationala?

| mgtow a răspuns (pentru Reek54):

Ajuta inregistrarea, mergi la ITM cu ea sau DIICOT, pentru ca le place sa prinda indivizi deastia, in 15 min e deja o duba cu mascatii la ei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Reek54):

Inregistrarea neautorizata de un judecator nu este admisa ca proba.
Gasesti pe site-ul oficial al ANPH, respectiv http://www.mmuncii.ro/......u-handicap

| Ioandelasal a răspuns (pentru Reek54):

Inseamna ca ruda ingrijita este cu handicap grav si celalalt primeste salariu ca asistent personal.
Daca tu crezi ca nu este adevarat poti face o reclamatie la primaria localitatii si la Autoritatea Nationala pentru Persoane cu Handicap.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti si nici nu ai cum sa dovedesti ca acea persoana nu este bolnava si incadrata intr-un grad de handicap! Exista boli grave pe care, tu, un nespecialist, nu le poti identifica! Singura, cu atributii de control si reevaluare a persoanelor cu handicap este Comisia superioara de evaluare a persoanelor adulte cu handicap care functioneaza in structura Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, in cadrul Directiei protectia persoanelor cu handicap.

| Reek54 explică (pentru alessia5158):

Nici daca recunoaste ca este o mascarie? iar eu inregistrez treaba asta

| alessia5158 a răspuns (pentru Reek54):

Va sustine ca este "o mascarie" numai in situatia in care nu este in deplinatarea facultatilor mintale.Un nebun adevarat niciodata nu va spune, despre sine, ca-i nebun --- el "traieste " in lumea lui.

| mgtow a răspuns:

Trebuie sa comunici acest eveniment la politie sau la ITM ca sa ii urmareasca in secret si cand i-a prins in flagrant sa fie trasi la raspundere. Sau daca tu ai acces sa vorbesti cu ei pune telefonul pe modul recording si vorbesti cu ei, ii intrebi daca ia pensia legala si salariul si daca zice ca nu ai deja o proba, intrebi cum au ajuns sa faca asa ceva stii tu.