| florik233 a întrebat:

cunosc.pe cineva care a fost prins furand curent electric si crede ca cu noul proiect de lege.privind gratierea va fi scutit de la amenda luata drept pedeapsa, este adevarat?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform proiectului de lege se gratiaza doar pedepsele cu inchisoarea, nu si cele cu amenda penala, asa ca respectivul va trebui sa plateasca amenda.

| darrio2007 a răspuns:

Pana la gratierea de care spui va trebui sa aiba dosar penal pentru furt. De amenda oricum nu scapa.

| minrest a răspuns:

Trebuia sa fure si el prin abuz in serviciu, sa dea niste contracte pentru spaga, sa faca angajari fictive. Nu patea nimic si pastra si banii. Greseala lui este ca a furat prea putin, nici mort nu scapi de datoriile la Enel.

| danutzu96 a răspuns:

Nu cred. Nu cred ca Enel o sa il lase asa. O sa plateasca curentul furat de 10 ori si se alege si se poate alege si cu dosar penal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru danutzu96):

Teoretic, da. Practic, daca trece mizeria aia, sa dea si el statul in judecata pentru discriminare.

Răspuns utilizator avertizat