| Edy1995 a întrebat:

Daca am avut 36 de absente anul scolar trecut si am pierdut banii de liceu, este posibil si legal sa nu mai primesc nici anul asta din cauza celor acumulate pe anul trecut?
Imi puteti arata, va rog, un site cu regulamentul impus de guvern?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MECT nr. 4839/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART.3.(1) Sprijinul financiar prevăzut în cadrul Programului naţional de protecţie socială "Bani de liceu" se acordă lunar, în cuantum de 180 lei pe lună, la începutul anului şcolar, pe perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat sau de diplomă şi pe perioada practicii în producţie.
  (2) Sprijinul financiar se sistează în următoarele situaţii:
  - elevul absentează nejustificat minimum 20 de ore, la diferite discipline de învăţământ;
  - elevul a fost eliminat de la cursuri pe o perioadă de 3-5 zile, conform prevederilor art. 108 alin. (2) lit. e) din Regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 4.747/2001;
  - elevul a obţinut sub nota 7 la purtare;
  - elevul nu mai frecventează cursurile unităţii de învăţământ sau a fost exmatriculat."
Fata de aceasta prevedere rezulta ca s-a sistat sprijinul financiar "Bani de liceu" in anul scolar in care ai lipsit dar il poti primi, daca indeplinesti conditiile, in urmatorul an scolar, avand in vedere ca dosarul se depune in fiecare an scolar.

| Edy1995 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!
Deci, daca am inteles eu bine, nu ar trebui sa ia in vedere absentele de anul trecut daca acum se depune alt dosar si indeplinesc toate cerintele! E corect?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Edy1995):

Da, ai inteles bine.

| Edy1995 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc frumos si va apreciez mult ajutorul!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu 36 absente nemotivate fii bucuros ca n-ai fost exmatriculat. Dar cu nota/punctajul de purtare scazut nu ai nicaieri sanse pentru bursa, fiind una din conditii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi multumesc ca nu ai fost exmatriculat.
La noi in liceu, daca ai 30 de absente, poti sa zici la revedere scolii