| Pregatardeshaorma a întrebat:

Vreun executor judecatoresc pe aici sau cineva care a lucrat si ma poate ajuta?

Am nevoie urgenta de ajutor, se va pune sechestru pe apartament in 15 zile si ne vor da afara pentru ca mama nu si-a platit datoria la executor. Ea a plecat in strainatate si nu a platit din datorie ca sa ne faca noua rau. Acum ei sunt divortati dar nu s-a facut inca partajul si cred ca inca sunt ambii ca proprietari pe apartament. Ce sa vorbesc cu executorul? Pot face partajul mai repede si sa scapam? Se poate sa i se faca poprire pe cardul ei din Italia si sa ia rate sau ceva? Se mai poate negocia?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu va pot da afara din apartament pana ce acesta nu este vandut la licitatie, chiar daca s-a inceput executarea silita imobiliara. Abia dupa ce este vandut si cumparatorul plateste pretul veti fi evacuati, daca nu plecati de bunavoie.
De altfel nici nu poate fi executat silit intregul apartament, daca este bun comun al parintilor si tatal tau n-a fost codebitor sau nu a garantat, alaturi de mama ta, prin ipoteca pe apartament.
Vorbiti cu executorul, vedeti ce suma mai este de platit si poate faceti o intelegere. De altfel nu prea cred ca un strain ar cumpara jumatate din apartament.

| Pregatardeshaorma explică (pentru Ioandelasal):

Tata plateste ratele la banca pentru apartament. Nu il poate forta banca si executorul sa vanda partea lui de imobil si sa primeasca bani in loc?

| anonim3248 a răspuns (pentru Pregatardeshaorma):

Nu vă dă nimeni afară din apartament.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pregatardeshaorma):

Daca plateste ratele nu vad de ce banca ar initia executarea silita, aceasta se face doar in caz ca debitorul nu plateste ratele un anumit timp.
Si mai exista posibilitatea darii in plata, respectiv debitorul lasa bancii apartamentul si aceasta trebuie sa-i plateasca diferenta dintre valoarea acestuia si datoria ramasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe forum nu avem judecatori, avocati si nici medici.
Aici vorbim doar din experienta noastra personala.

Nici daca ar exista aici vreun judecator sau executor tot nu te-ar putea ajuta, ca nu se fac favoruri la rugamintea unui copil.

Suna pe maica-ta in strainatate si spune-i sa trimita bani de urgenta, ca-i ramane copilul pe drum!
Nu se negociaza nimic la acest moment, odata ce deja s-a ajuns la sechestru, tocmai pentru ca s-a dat dovada de rea vointa din partea parintilor tai, care nu vor sa plateasca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot face partajul mai mai repede si sa scapam? Nu.
Se poate sa ii se faca proprire pe cardul ei din Italia si sa ia rate sau ceva? Nu. Se mai poate negocia? Nu.

| sabin89 a răspuns:

"Pe forum nu avem judecatori, avocati si nici medici."
Pe semne Violleta îl desconsideră pe Ioandelasal spunând că nu avem nici avocați. Deci, avem un avocat, și încă un avocat bun.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu exact daca avem juristi care profeseaza in prezent, din raspunsurile a vreo 2-3 am tras concluzia ca sunt juristi, de altfel unul a si afirmat ca este avocat.
Sunt jurist, in prezent pensionar de 11 ani, asa ca Violetta are dreptate cu privire la mine, de altfel n-am fost nici judecator sau avocat.
Sigur ca eu cred ca Violleta este si suparata pe mine, probabil fiindca am rugat-o sa nu dea raspunsuri la intrebari juridice, de regula sunt total sau partial gresite.

| StoicAnalysis a răspuns:

Gandeste-te la cel mai rau, si fa-ti un plan de rezerva cand o fi sa ajungeti la treaba asta.
Ca atunci cand chiar nu se mai poate face nimic, macar sa nu clachezi si sa ramai sub poduri.

| IonutFrasineanu a răspuns:

Salut. Din pacate da, se poate pune sechestru si se poate ajunge si la executarea imobilului. Suma datorata depaseste 2mii euro? Daca suma datorata este mai mica de 10 mii lei ii pune doar poprire pe salariu. Depinde de suma exacta datorata, clauzele contractului etc
Legal se poate pune sechestru pe partea mamei din imobil. Daca apartamentul este deja pus sub sechestru NU poate fi instrainat prin vanzare sau donatie pana nu se achita suma pentru care executorul a instituit sechestrul. Ideal ar fi sa cadeti la o intelegere de plata cu executorul pentru a nu se merge mai departe. Repet, totul depinde de actele semnate, ce clauze sunt in ele.

| andreiserghicoolguy3 a răspuns:

Buna ziua sunt executor judecatoresc de 45 de ani si sfatul meu rpofesional este sa va legati, lipiti sau incatusati de casa pentru a nu putea fi dati afara. Mesaj privat pentru mai multe sfaturi. Bissou si follow andreiserghicoolguy

| Pregatardeshaorma explică:

Multumesc de raspuns m-am mai linistit. Insa de ce in act ne-a dat doar 12 zile sa platim datoria? Asta de cand a inceput sechestrul