| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. vin si eu cu o intrebare. Mi s-a pus sechestru pe masina in urma unei datorii la banca. Am sunat un avocat si m-a intrebat daca a venit executorul la mine acasa sa faca procesul si sechestrul. Nu a venit nimeni la mine am primit doar documentul in plic cum ca mi s-a pus sechestru pe masina. Doamna avocat a spus ca este ilegal si ca trebuia sa vina executorul acasa. Am discutat cu executorul si a acceptat oferta mea de a plati 100 de euro lunar. A acceptat oferta dar nu si dreptul de a folosi masina. Intrebarea mea este daca pot face contestatie pentru faptul ca nu s-a prezentat nimeni la mine acasa sa imi faca sechestrul. Nu prea ma pricep.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura civila, citez:
"ART. 740.Sechestrarea autovehiculelor
  (1) În cadrul procedurii de urmărire a unui autovehicul, proprietatea debitorului, executorul judecătoresc poate dispune sechestrarea acelui bun, făcând menţiunea acestei măsuri şi pe certificatul de înmatriculare, precum şi pe cartea de identitate a autovehiculului respectiv. Dacă această din urmă măsură nu poate fi aplicată din diferite motive, executorul judecătoresc va menţiona acest aspect în procesul-verbal de sechestru, precum şi cauzele care au dus la crearea acestei situaţii.
  (2) Autovehiculul va fi sechestrat prin aplicarea de sigilii sau dat în depozitul unei persoane alese cu precădere de către creditor. Un exemplar al procesului-verbal de urmărire a acelui autovehicul va fi comunicat atât organelor de poliţie rutieră, cât şi organelor fiscale în raza cărora a fost înmatriculat acel bun, pentru a nota această măsură în evidenţele proprii. Dacă indisponibilizarea autovehiculului şi a documentelor precizate la alin. (1) nu poate fi realizată la termenul la care executorul judecătoresc a dispus aplicarea măsurii sechestrului, procesul-verbal va fi comunicat serviciului de poliţie rutieră, care va putea opri în trafic autovehiculul urmărit, indiferent de locul în care acesta se află.
  (3) Organul de poliţie rutieră va putea opri în trafic autovehiculul sechestrat şi va proceda la ridicarea certificatului de înmatriculare, a cărţii de identitate, punând în vedere conducătorului autovehiculului că bunul este sechestrat şi să se prezinte într-un termen rezonabil la executorul judecătoresc. Totodată va anunţa, de îndată, executorul judecătoresc care a aplicat măsura prevăzută la alin. (1). Această operaţiune va fi consemnată de către organul de poliţie într-un proces-verbal, în care se va face şi o descriere sumară a autovehiculului sechestrat, o copie a acestuia fiind remisă conducătorului autovehiculului. Atât documentele, cât şi o copie a procesului-verbal vor fi trimise executorului judecătoresc care a aplicat măsura sechestrului asupra acelui autovehicul.
  (4) Executorul judecătoresc poate aplica, de asemenea, măsura sechestrului asupra unui autovehicul în baza datelor obţinute de la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, dacă debitorul în cauză este proprietarul înregistrat al acelui bun, poliţia rutieră, în baza procesului-verbal comunicat de executorul judecătoresc, urmând a proceda potrivit alin. (2) şi (3).
  (5) Autovehiculul supus sechestrului potrivit dispoziţiilor prezentului articol va putea fi folosit de către debitor până la valorificare, dacă acesta depune sau remite executorului judecătoresc o poliţă de asigurare negociabilă, la o sumă asigurată cel puţin egală cu valoarea de asigurare a autovehiculului."
Daca nu s-a urmat aceasta procedura masina nu este sechestrata legal, asa ca o poti folosi.

regis
| regis a răspuns:

Cel mai bine este sa negociezi cu executorul, astfel incat sa folosesti masina. Nu uita ca interesul lor este sa recupereze banii, nu sa blocheze masina. Ba mai mult, executarile silite sunt oprite (nu stiu daca s-a publicat deja in monitor, daca nu urmeaza).
Dar nu înțeleg de ce nu poti folosi masina? Ti-a sechestrat numerele sau talonul? Ai predat cheile? Ce te împiedică sa o folosesti in continuare?

| DeeaMariia a răspuns (pentru regis):

Masina inca se afla la mine. Dar mi s-a spus ca daca cumva ma opreste politia imi va retine certificatu

| DeeaMariia a răspuns (pentru regis):

Pana nu platesc toata suma nu am voie sa circul cu ea

| zilog a răspuns:

Da si spui ca tu chiar nu mai ai dince sa traiesti fara masina pentru ca tu nu ai casa si ca masina iti tinea loc si de casa pentru ca nu te intelegi cu cei care stau la adrea unde ai tu buletinul si in masina tii si sculele
si masina iti foloseste ca sa poti sa iti castigi existenta
si ca sa poti servi clientii
masina iti este absolut necesara pentru ca sa poti sa duci la bun sfasit contractele pe care le ai in desfasurare pentru ca trebuie sa transporti angajati piese scule materiale
pentru ca zileierii tai nu au permis de conducere
si acum ce o sa se intample daca nu iti da voie sa folosesti masina
chiar nu o sa mai ai cum sa mai castigi nici un ban
pentru ca masina respectiva iti trebuie sa poti cara o scara
sa poti cara bormasinile burghiele substatele curatenie

INAFARA DE ASTA MASINA RESPECTIVA NU REPREZINTA UN AJUTOR DOAR PENTRU TINE CI SI PENTRU STAT PRIN PRISMA FAPTULUI CA TU PLATESTI TAXE SI IMPOZITE la ceea ce muncesti
si statul isi castiga 60% sau nu mai stiu cât mai ia acum statul in total dintr-o facutra de manopera sau consultata emisa de tine
eu asa intelesesem 25% tva + taxa pe dividente atunci cand vrei sa treci profitul de la persoana juridica la persoana fizica 16%
nu stiu cat or mai fi sumele
+ nustiiu ce taxa pentru ca ai ca si obiect principal de activitate consultata
si la consulatata nu esti la 3% nu stiu ce alt impozit.

ca eu mi-am bagat piciorul si mi-am dat sama ca nu e de stat in Romania
mi-am pierdut viata pe acolo
in loc sa ma fi dus la munca in alta tara unde as fi castigat mai bine de cat din afacerile din Romania

si le spui ca tu o sa dai falment si daca tu o sa mori datorita ninosorii noaptea pe strazi
atat statul cat si angajatii tai nu o sa mai castige nimic

dar daca iti dau masina poti sa iti continui activitatile si sa incasezi si sa ii dai chiar si executorului 150 euro / luna
pentru ca te-ai gandit sa mai adaugi tu de buna voie niste bani
si acum daca dai 150 euro / luna sa iti dea masina
pentru ca ai nevoie de ea sa o dai de rapa ca sa nu mai aiba ce sa iti mai ia
apoi sa te bsage la puscarie ca ai distrus bunul lor si nu ai cum sa il platesti si sa iti ofere o cazare in iarna asta
masa casa asigurata la parinaie

bat si eu campii
nu lua inconsideratie ceea ce am scris mai sus
eu sunt unul care vorbeste mult si prost pe orice subiect anost