| Atsyxyvb4b4 a întrebat:

Bună ziua, dacă bunica mea are la primărie neplătit impozitul la casa, poate sa lase casa in testament fiului/nepotului ei?
Sau poate sa facă succesiune?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate face testament, n-are nici o legatura testamentul cu impozitul.
Dupa moartea ei se poate face procedura succesorala dar mostenitorii vor trebui sa achite impozitul restant.

| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce accepti mostenirea de la bunici sau parinti, inseamna ca accepti si datoria lor, avand obligatia sa o platesti, fiindca tu poti fi executata de Judecatorie si ti se scoate casa la vanzare ca statul sa-si ia banii neplatiti din datorie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are legatura testamentul cu plata impozitului... doar ca mostenitorul va mosteni si datoriile.