| ionut_6408 a întrebat:

Sot si sotie proprietari pe un apartament, sotia fiind grav bolnava doreste sa-i lase partea ei de casa fiului. Se poate face un testament astfel incat dupa moartea ei sa aiba drepturi egale?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui exact, se pare ca exista doar un singur copil si pornind de la aceasta ipoteza iti dau raspunsul. Nu poate lasa toata jumatatea ei, deoarece ar incalca rezerva succesorala a sotului supravietuitor. Poate lasa doar 7/8 din partea ei. Numai bine!

| ikram a răspuns:

Ea poate face un testament pentru toata partea ei. Dar daca sotul accepta mostenirea (poate sa renunte la partea lui, fiului) are dreptul la 1/8 din partea sotiei - fiind mostenitor rezervetar. Astfel se face o reductiune a legatului.
Deci 7/8 sigur va primi fiul, poate sa primeasca si restul de 1/8 daca tatal nu va accepta mostenirea sau va renunta in favoarea fiului.