| luminita75 a întrebat:

Daca divortez am nevoie de avocat daca suntem de acord amandoi cu divortul? Suntem casatoriti de 4 luni, nu avem copiii si ce imparti.

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu cred ca aveti nevoie de avocat. Totusi dupa cate stiu eu pentru divortul de comun acord trebuie sa ai minim un an de la casatorie si nici un copil. Oricum divortul se va pronunta destul de repede. In cazul in care nu aveti nimic de impartit. Vezi mai jos un formular tip.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74183
http://www.121.ro/intreaba_specialistul/detalii.php3?i=16492&cat_id=18
"Potrivit legislatiei in vigoare, exista doua forme de desfacere a casatoriei prin divort si anume:
- divortul amiabil, prin consimtamantul sotilor;
- divortul din motive temeinice, atunci cand raporturile dintre soti sunt grav si iremediabil vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila.

Pentru pronuntarea divortului prin consimtamantul sotilor, trebuie indeplinite cateva conditii cumulativ: actiune de divort
- ambii soti sa fie de acord cu divortul;
- sa fi trecut cel putin un an de la incheierea casatoriei pana la data sesizarii instantei;
- sa nu existe minori din casatorie"
http://cariera.ele.ro/Cerere_de_divort_model_--a2821.html

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

NU!
La 4 luni, fara copii, se pronunta divortul f.usor, de regula deja la al doilea termen, daca este de comun acord.
Formularea cererii este bine s-o faca un jurist.

mlm
| mlm a răspuns:

Asta este la latitudinea ta, daca vrei avocat sau nu, instanta nu iti impune sa ai avocat, dar ai grija ca chiar daca nu ai nimic de impartit cu el si nici copiii nu aveti iti trebuie martori care sa comfirme cele spuse de voi; In cel mult 3 termene procedura de divort este incheiata.Succes.

| petru a răspuns:

Nu, insa trebuie intentat un proces de divort, si la infatisare( la termen) va exprimati conventia/intelegerea
In fapt este ( in cazul dumneavoastra ) o formalitate care este reglementata numai prin sentinta judecatoreasca, ramasa definitiva si executorie
Casatoria este legal instituita, prin certificatul de casatorie, numai sentinta de divort, anuleaza acest act (legal)

| rael a răspuns:

Indiferent ca sunteti amandoi saunu de acord cu divortul, indiferent ca aveti sau nu copii, NU ai nevoie de un avocat, poti foarte bine sa te reprezinti singura, deci cu atat mai mult in conditiile specificate de tine.
E nevoie doar de o cerere in doua exemplare si trebuie sa anexezi chitanta ca ai platit taxa de divort.
Dar deoarece NU a trecut un an de la casatoria voastra, In situatia voastra, trebuie dovedit prin martori care sunt motivele care au dus la destramarea relatiei dintre voi, si de ce nu mai e posibila continuarea casatoriei.
Aceste motive, precum si martorii, trebuie sa-i precizezi in cererea pe care o vei depune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. este suficient consimtamintul ambilor soti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa treaca 1 an pentru a divorta de comun acord. daca nu vrei asta, invoci culpa lui, o dovedesti si cam atat. pentru varianta a 2-a, ti-as sugera totusi sa iti angajezi aparator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea stiu daca ai nevoie sau nu. dar iti pot recomanda pe cineva.mergi pe urmatoarea adresa http://www.avocatnet.ro/Luisa_Mitroi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti devorta de comun acord intrucat nu indeplinesti cea de-a doua conditie prevazuta le lege si anume; sa fi trecut cel putin un an de la casatorie. Prin urmare va trebui sa arati motivele divortului si sa propui probe in sustinerea motivelor aratate. Nu este chiar atat de usor pe cum cred altii. Odata divortezi in vita, sau ma rog fie3care dupa nevoi, nu cred ca te vei descurca si vei ajunge sa te rogi pe la instante de avocatii care stau pe acolo si tot te vor taxa pentru diferite informatii. La nunta ati aruncat cu bani in stanga si in dreapta si acum cand ai mai mare nevoie de o informatie juridica nu vreti sa cheltuiti un ban. succes in prostie