| TruLove a întrebat:

Se poate divorta fata ca sotul sa fie prezent? Vreau sa divortez si el nu este de acord. Unde trebuie sa merg,si care ar fi tariful? Copiii sunt majori, nu avem minori. Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, printr-o actiune de divort la judecatoria de care apartineti. Strict pentru divort taxa judiciara de timbru este de 100 de lei. Daca aveti si bunuri de impartit atunci taxa este mai mare, de 3% sau 5% din functie de valoarea bunurilor.

| Crackman a răspuns:

Merge sa faci demersul unui divort si fara celalat dar tine o perioada mai lunga... iar unde se face sincer nu stiu dar cred ca la registratura.

| christall a răspuns:

Contactati un avocat ca sa va reprezinte in instanta. Daca era pe cale amiabila se putea divorta la notar.

| Raniaa a răspuns:

Bună.
Trebuie să consulati un avocat. Dacă dumneavoastră doriți să divorțați iar dânsul nu, se va formula o cererea de divort la judecatorie si se va fixa un prim termen de judecata. Oricum dacă dânsul nu este de acord, procesul de divorț va fi cu mult mai lung.