| Jhonxzcv a întrebat:

Bună ziua.
Daca eu vreau sa plec de la casa concubinului mamei mele el nefiind tatăl meu biologic, eu ducamdu-ma la casa tatălui meu biologic acesta fiind decedat și stand la neamurile lui fara acordul mamei daca cheamă poliția și eu nefiind de acord, mă poate lua înapoi la casa concubinului mamei mele?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama nu este de acord sa pleci si sa stai la bunicii paterni atunci te poate lua inapoi, avand in vedere ca domiciliul minorului este la domiciliul parintilor, conform Codului civil, citez:
„ART. 92.Domiciliul minorului şi al celui pus sub interdicţie judecătorească
(1)Domiciliul minorului care nu a dobândit capacitate deplină de exerciţiu în condiţiile prevăzute de lege este la părinţii săi sau la acela dintre părinţi la care el locuieşte în mod statornic.
(2)În cazul în care părinţii au domicilii separate şi nu se înţeleg la care dintre ei va avea domiciliul copilul, instanţa de tutelă, ascultându-i pe părinţi, precum şi pe copil, dacă acesta a împlinit vârsta de 10 ani, va decide ţinând seama de interesele copilului. Până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti, minorul este prezumat că are domiciliul la părintele la care locuieşte în mod statornic.
(3) Prin excepţie, în situaţiile prevăzute de lege, domiciliul minorului poate fi la bunici, la alte rude ori persoane de încredere, cu consimţământul acestora. De asemenea, domiciliul minorului poate fi şi la o instituţie de ocrotire."

| AmandinaDragan a răspuns:

Daca ai peste 16 ani si te poti intretine poti merge sa locuiesti si la New York.