| George199999 a întrebat:

Dacă trebuie să plătesc daune morale si materiale in valoare de 300000 de mii de euro și nu le plătesc, ce se poate intampla?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu le platesti si beneficiarul daunelor solicita vei fi executat silit, prin oricare dintre formele executarii silite prevazute de Codul de procedura civila, respectiv poprire pe salariu si conturi din banci, pe sumele datorate tie de terti, pe bunurile mobile si imobile pe care le detii in proprietate.

| Mosotti a răspuns:

Depinde daca are ce fi executat silit, daca n-are.i se pune maxim 33 % propire pe salariu si da suma aia, deci are cumva 1-0. Daca casa si tot sunt pe numele rudelor, parintilor, el nu are nimic! Bine wizzard, mda si telefonul` daca si factura alui a e pe numele lui. Dar ce ai facut de trebuie sa dai 300 de mii de lei omule?

| George199999 explică (pentru Mosotti):

Am avut un accident de mașină si a decedat o persoană și sa estimat că vor până în 300000 de mii de euro daune. Acum nu știu dacă de la mine sau de la asigurarea masinii. Abia am avut primul proces și m-a intrebat judecătoarea dacă am să plătesc banii ăștia normal că nu am. Dar nu stiu dacă de la mine sau de la asigurare. Si oricum nu am atâția bani.

| George199999 explică (pentru Mosotti):

Un accident de mașină, a decedat o persoană. Ori de la asigurare vor ori de la mine nu am inteles bine. Dar judecatoarea m-a intrebat dacă am bani să plătesc.

| Mosotti a răspuns (pentru George199999):

Pai daca n-ai, de unde draci sa platesti? E aiurea rau. De unde dracu sa ai 300 de mii si de euro, eu credeam ca de lei. Intreba pe judecatoare ce se intampla daca nu platesti ca n-ai. Daca ai pe numele tau ceva, e posibil sa te execute silit, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea să fiu eu persoana căruia trebuie să îi dai atâția bani. Deja nici telefon nu mai aveai de pe ce scrie întrebarea asta.

| George199999 explică:

Am.avut un accident de mașină si a decedat o persoană. Si sa estimat ca vor cam 300 de mii de euro daune, acum nu stiu dacă de la mine sau de la asogurarea mașinii. Nu am bani să plătesc ce se poate intampla. Procesul este in prima faza de judecată. Dacă iau cu suspendare și nu plătesc banii astia o să fac închisoare?