| Andrei200202 a întrebat:

Dacă în instanță, partea vătămată a cerut daune morale in valoare de 2.000 lei si daune materiale in valoare de 20.000 lei si am refuzat deoarece mi se par exagerate, cel putin cele materiale, la următoare înfățișare dacă cere tot o sumă asemănătoare ce se va întâmpla? Cine decide până la urmă cât va trebui să plătesc? Cum se acordă daunele materiale, ce probe trebuie sa aiba? Mi se par nefondate având în vedere că nici nu m-am atins de el și nu a suferit nimic fizic.
În cât timp trebuie plătite daunele?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daunele materiale se acorda numai pe baza de probe, respectiv mai mult pe baza de acte si putin si pe martori iar cele morale sunt cam la latitudine instantei de judecata.
Tu trebuie doar sa soliciti instantei dovedirea daunelor materiale de catre partea civila, suma daunelor morale este in regula.

| Andrei200202 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar nu sunt o problema daunele morale. 2000 lei e ok. Doar că ma gandesc ca o să renunțe la cele materiale si o sa ceară mai mult la cele morale.
Mai am niște întrebări: daca sunt elev, iar la comiterea faptei eram chiar minor, și nu îmi permit să plătesc daunele ce voi păți? O să verifice că nu am avut de unde să plătesc și o vor lăsa așa?
Cu partea vătămată am vorbit si eu..si spunea ca o să imi ceară 10.000 lei atunci, ceea ce la fel.mi se pare mult. Doar să pot plăti in mai mulți ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei200202):

O sa incerce executarea silita, dupa ce hotararea va ramane definitiva, aceasta poate fi asupra unor bunuri mobile, salariu sau conturi in banci.
Faptul ca nu ai avere acum nu inseamna ca nu poti fi condamnat sa platesti daunele, eventual instanta va acorda daune mai mici.

| darrio2007 a răspuns:

Se evaleaza costul a ce ai stricat tu. Nu cereau asta daca tu ai fost un ingeras si nu te-ai fi atins de ele. Oricum, nu cred varianta ta.

| Andrei200202 explică (pentru darrio2007):

Omule, nu imi pasa ce crezi tu, si nu caut sa ma scuz sau ceva, raspunde strict la intrebari si atât. Nu ești primul care zice asta si deja ma plictisiți. Stiu ce am facut si cât de "grav" e.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andrei200202):

Ceri dovezi care sa ateste valoarea acelor bunuri. Ce e greu asa?

| Andrei200202 explică (pentru darrio2007):

Nu e vorba despre niste lucruri ci despre o persoană

| darrio2007 a răspuns (pentru Andrei200202):

Ceri dovezi si in aceasta situatie. Ce nu intelegi?

| sierra1 a răspuns:

"Cine decide până la urmă cât va trebui să plătesc?"

judecătorul e zeul ce decide - ce ți se pare ție e irelevant

| Andrei200202 explică (pentru sierra1):

Și dacă părții vătămate nu îi convine cât primește poate contesta?

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200202):

Poate

| Mosotti a răspuns:

In general judecatorul decide cat se plateste, moral si aia fara probe nu stiu cum se va decide, ca asa si eu pot sa zic ca nu stiu ce mi-ai facut, si? Pe ce baza cer ce cer?
Material tot pe probe se va cere! Altfel cum?

Procurorul aduce probele, ala e contra ta.

Timpul il vei afla tot acolo. Insa la noi legea e blanda, nu stiu cat se poate talalai, de ex amenzile multi nu le platesc mult timp, abia apoi s-ar pune block pe conturi.
De ex in Germania despagubirile se acordau in functie de venit, la noi nu stiu cum e. Adica ca omu ala sa mai le si poata plati.

| Wr3nch a răspuns:

Se merge pe strategia ''ceri ca sa ai de unde sa scazi''.

| minrest a răspuns:

Decide completul sau judecatorul, in instanta, ca daca ar fi dupa tine nu ai da nimic; tu nu ai cum sa apreciezi daca e mult sau putin, mai ales ca esti parte, asa ca esti subiectiv. O sa ti se spuna cand trebuiesc platite daunele.