| ionut332 a întrebat:

Daca o familie divorteaza iar copilu alege sa stea cu mama, locuinta o sa ramana a mamei? Iar daca mama o sa ceara pensie de intretinere pentru copil, iar tatal are salariu gen 70 de milioane cat trebuie dea pensia de intretinere?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este obligatoriu ca locuinta sa ramana mamei. Daca este cumparata de ambii soti, in timpul casatoriei, este posibil ca mama sa fie nevoita sa despagubeasca tatal cu o suma corespunzatoare pentru a ramane proprietara casei. pensia alimentara poate fi pana la 25% din venitul net al tatalui. Deci daca el ia salariul de 7000 de lei in mana, pensia poate fi de maxim 1750 de lei

| untu a răspuns:

Parintii unui copil nu ar trebui sa divorteze pentru binele copilului ca sa nu sufere si sa apara niste modificari de comportament devenind agresiv si violent!

| PogChamp a răspuns (pentru untu):

Omul a pus o intrebare iar tu in loc sa raspunzi la ea iti dai parerea de 2 bani pe care o ai despre un subiect. Decat sa stea copilul intr-o familie abuziva si toxica mai bine un divort.
Daca casa este cumparata pe numele ambilor parinti, se decide cine o pastreaza iar celalalt este despagubit cu o suma de bani. Cat despre bani, parintii sunt obligati prin lege sa dea 25% din venitul net ca pensie alimentara.
Bine-nteles, asta e doar scris, eu n-am vazut un ban de la tatal meu de 7 ani.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru PogChamp):

Poti sa il dai in judecata pentru asta, stii nu?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru untu):

Decat o relatie de rahat mai bine despartiti.

| PogChamp a răspuns (pentru UnBroken2016):

Decat sa am de-a face cu el mai bine imi vad de viata, familia traditionala e o mizerie, si am fost cel mai fericit cand s-a terminat cu mizeria aia de familie.
Consider ca imi pot petrece timpul intr-un mod mai constructiv decat prin tribunale pentru bani inexistenti.

| untu a răspuns (pentru PogChamp):

Imi pare rau pentru dvs. ca suferiti in urma divortului parintilor dvs! Regret nespus de mult!

| untu a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu este bine deloc! Divortul este un pacat, ambii parintii sunt vinovati, pentru ca nu s-au gandit de 10 ori sa fie sigur sa iubeasca unul pe altul si sa jura credinta vesnica, acum trebuie sa-si suporte consecintele si trebuie sa-si duca crucea suferintei pana la sfarsitul vietii si sa se roage la Dumnezeu sa le ajute sa-si rezolve problemele, sa se lamureasca si sa se impace!

| PogChamp a răspuns (pentru untu):

Nu stiu de ce iti pare rau, mie imi pare bine.
Sau asta e mentalitatea generala a romanului de rand, sa ofere simpatie unde nu este necesara? Sa dea vina pe basme, in loc sa faca ceva pentru el insusi?