| Mii_Ca_1990 a întrebat:

Vreau sa stiu ceva, daca un tata care are amanta si care a plecat de la soția cu care a făcut un copil, copilul rămas doar cu mama de 3 ani, mama copilului nu accepta ca tatăl lui sa ii dea bani ( pensie alimentara ) pentru ca încă i-l iubește. Dar copilul când va avea 18 ani nu poate sa ceara el pensia alimentara? La 18 ani, chiar daca mama lui nu mai este de acord! Poate la 18 ani da ceara pensie alimentara de pr 3 ani de când tatăl lui este cu alta? Vreau sa stiu asta si a 2 întrebare : daca tatăl copilului face pe luna 20.000 de euro cât primește copilul din bani ăștia? Cât la %? Dar cineva care știr exact! Va rog repede un răspuns am nevoie! Dau funda

1 răspuns:
| alexbit90 a răspuns:

Pentru calcularea pensiei de intretinere pentru copii, se ia in considerare atat numarul copiilor care sunt indreptatiti la intretinere, cat si media veniturilor lunare nete pe ultimele 6 luni ale celui care o datoreaza.
Astfel, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii. (art. 529 alin. (2) Cod civil)
De asemenea, de retinut ca la calcularea cuantumului pensiei de intretinere nu se iau in considerare decât veniturile obţinute, nu si cele intâmplătoare, cum ar fi, de exemplu, cele pentru ore suplimentare, indemnizaţiile de deplasare, de transferare, de concediere, salariile compensatorii pentru disponibilizare, prime, etc.