| alondrakiss a întrebat:

Daca se efectueaza un testament pe numele cuiva, iar in acel testament nu s-a introdus un teren exista posibilitatea de a se face succesiune si sa am dreptul de a mosteni acel teren care nu este inclus?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru terenul omis mostenitorii vor solicita deschiderea procedurii succesorale si terenul se va imparti numai mostenitorilor legali, indiferent daca au fost cuprinsi in testament sau nu si indiferent cui a lasat decedatul bunurile prin testament.
La mostenirea legala vin, in primul rand, copiii defunctului si sotul supravietuitor.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Cel decedat care a daruit acelei persoane in testament.Nu are copii are doar nepoti, iar unul dintre nepotii care este tatal meu a murit.Din partea tatalui suntem doua fice.

Bula
| Bula a răspuns:

Inteleg ca s-a facut succesiunea, iar in lista bunurilor mostenite nu a fost cuprins si acel teren, adica s-a omis cuprinderea si acelei proprietati.
Daca ulterior procedurii de succesiune se mai gasesc si noi bunuri (sau chiar si datorii) care nu au fost impartite la dezbaterea mostenirii, acelea se vor imparti exact in raportul (cote parti) in care fiecare mostenitor si-a primit partile.

Ca urmare, si acel teren se va imparti in cote parti intre mostenitori, ca si restul bunurilor.
Pentru a deveni doar proprietatea ta (intabulata), va trebui sa te intelegi si cu ceilalti mostenitori, sa-ti cedeze partile lor (fie prin renuntare /donatie in favoarea ta, fie prin contract de vanzare-cumparare).

| REMiXDJ a răspuns:

Sfatul cel mai bun in aceste cazuri ti-l poate da un NOTAR.Fa o intrebare la un notar public si o sa iti spuna si cum se face si ce acte iti trebuie.Solicitarea de informatii la notar este gratis.Notarul iti v-a spune ce sa fasci si ce acte iti trebuie fara sa te coste nimic.Ei sunt cei mai informati si autorizati sa legalizeze astfel de acte.

| Lioana a răspuns:

Bineinteles ca pentru imobilele care nu au fost trecute in testament va fi facuta succesiune legala. Daca esti mostenitor legal vei mosteni acel teren sau o parte din el in cazul in care sunt mai multi mostenitori legali.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca nu sunt alti mostenitori in afara de tine atunci nu ai nici o problema
daca sunt alti mostenitori atunci, TREZESTE-TE, in rrrominica testamentul valoreaza fix pix, poate fi atacat grupa mare

| Sindbad a răspuns:

Atat timp cat ai calitate de mostenitor poti dobandi si terenul daca faci mai tarziu un supliment la certificatul de mostenitor.
Depinde si de ce legatura ai tu cu defunctul. Din ce motiv ar trebui sa ai dreptul de a mosteni?

| SimonaSimona01 a răspuns:

Tu trebuie sa fii ruda cu acea persoana. Ruda pana în gradul al 3 lea. Când se face testamentul se speculează tot ce are acea persoana. Dacă vrei sa moștenește acel teren te vei judeca mult și bine. Sfatul meu e ca din banii pe care ii vei pierde să-ți cumperi un teren sau sa te intelegi cu acea persoana și sa faceți un contract de vânzare cumpărare. Succes