| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Daca sunt angajata de 3luni dupa cat timp am dreptul la concediu de odihna?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul muncii nu prevede o perioada minima lucrata pentru concediul de odihna, depinde de intelegerea cu angajatorul. De obicei, in situatiile cum este a ta, concediul de odihna se acorda spre sfarsitul anului.
Se poate ca prin contractul colectiv de munca sau contractul individual de munca sa fie stabilita o asemenea perioada, asa ca intereseaza-te la angajator.

| Violleta2022 a răspuns:

In primele 3 luni de zile nici nu esti inca angajata permanent, fiind inca perioada de proba. Multe din companii au perioada de proba de3 sau 6 luni.
Te sfatuiesc sa citesti contarctul tau si sa vezi ce ti se permite si ce nu.
Majoritatea companiilor nu-ti acord concediul de odihna decat dupa 1 an de zile, asta in primul an cand te angajezi.
Din anii urmatori este intelegerea ta cu seful tau direct, cand se planifica concediile ca fiecare sa poata sa-si ia cand are nevoie si totodata sa fie cineva si la munca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 11 luni lucrate la el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este prea devreme sa vrei concediu de odihnă, nu ai nici un an de cand esti angajată in firmă si vrei concediu? După un an mai poti vorbi de concediu deci anul viitor pe timpul ăsta.

| Frank51 a răspuns:

Eu făceam cerere oricând aveam nevoie, și mi se aproba. Zilele de concediu de odihnă sunt alocate fiecărei luni, angajatorul nu poate refuza cererea decât în situații grave.

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Da, ai dreptul la concediu de odihna. Eu am gasit aici informatii utile: https://cariera.ejobs.ro/concediu-de-odihna

| CRISTINAMIA a răspuns:

Depinde de companie. Eu am lucrat 3 luni "summer job" și aveam 2 zile pe lună. În alea 3 luni am adunat 6 zile concediu…și l-am luat chiar înainte să închei contractul.