| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. dacă un cetăţean Roman este arestat în Olanda pentru neplata a amenzii de 2.500 Euro pentru depăşire de limita viteza legală şi deşi el nu are carnet şi nu a şofat niciodată. Pot apela la CEDO? Am apelat la Ambasada Romana din Olanda iar ei au spus ca nu au acces la baza de date., am apelat si la Poliţia Olandeză pe Facebook si au spus ca nu pot da detatlii personale decat daca vreau sa sun la acest numar 0031-343 57 8844. şi nimic.

2 răspunsuri:
| Dorotheea21 a răspuns:

CEDO judeca sentinte, nu cazuri, deci nu iti va accepta o problema simpla ca neplata unei amenzi, altfel toata Europa s-ar duce acolo pentru toate amenzile luate pentru ca au trecut pe rosu sau au aruncat o hartie pe jos.
Daca prietenul tau a facut inchisoare in urma unei sentinte eronate, deci dupa ce s-au epuizat toate caile de atac si s-a dat o sentinta definitiva, atunci poti incerca la CEDO dar este foarte complicat, costa, dureaza uneori ani de zile si NU este sigur ca iti vor lua in considerare cazul.
Cauta "jurisprudenta CEDO" si vei vedea acolo cam cu ce se ocupa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La CEDO poti apela doar dupa parcurgerea intregii proceduri in statul in care esti judecat si numai daca ti-a fost incalcat un drept fundamental, printre care sunt si dreptul la un proces echitabil.