| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua detin un scuter de 49 cmc peugeot fe053 l-am achizitionat din Italia in 2007 si pana azi nu prea m-am interesat de el adica nu m-am sinchisit sa il inmatriculez pentru ca nu l-am folosit a fost tinut intr-un garaj de atunci actele sunt in italiana. As vrea sa il inmatriculez si sa fac tot ce trebuie pentru a-l putea folosii sa ma deplasez. Astept raspunsuri! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la un traducator autorizat sa traduca din italiana in romana, apoi cu traducerea la un notar public sa legalizeze semnatura traducatorului si apoi la primaria localitatii tale de domiciliu sa inscrii scuterul. Mai ai nevoie de ITP, RCA si plata impozitului pana la sfarsitul anului.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspunsuri! Dar as dori sa stiu si ce suma ar trebui sa cheltui. ca sa stiu cam cat ar trebui sa mai astept. happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

La traducerea socoteste cca 35 lei pe pagina, la legalizarea semnaturii traducatorului cca 40 lei pe act, la ITP, RCA si impozit inca cca 300 lei.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Te duci la RAR-dupa ce suni si te programezi-acolo ii face CIV si ITP, costa 380 lei. apoi mergi la Primarie sa-l inscrii.