| Deadman113 a întrebat:

Buna ziua, din pacate mai bine nu eram nevoit sa intreb asa ceva. Azi tatal meu a murit. Sunt singurul copil. O mai am pe mama. Tata avea o casa doar pe numele lui, iar alta casa era jumatate el jumatate mama. Daca îmi puteti zice cum se va proceda cu mostenirea? Cat mostenesc din casa lui si cat mostenesc din jumătatea casei care o avea cu mama sad Trista viata asta. Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei mosteni 3/4 din casa proprietate personala a tatalui si cota-parte 3/8 din a doua casa.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În ce fel era mai bine? Credeai că oamenii trăiesc veșnic?
Casa 1, 1/2
Casa 2, 1/4
Viața e cum e. Veselă sau tristă e interpretarea noastră.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Gresit. E asa cum spune Ioandelasal:
Casa tatalui se imparte intre sotie 1/4 si fiu 3/4.
Casa comuna a parintilor: 5/8 sotia, 3/8 fiul.

| Yuoia a răspuns:

Condoleante!
Ma mir ca te grabesti cu o astfel de intrebare. Dar...
Casa care era doar pe numele tatalui iti revine tie in intregime daca esti singurul copil.
Dea care este impreuna cu mama, iti revin 3/4 din jumatatea lui. Mama isi pastreaza jumatatea si mai primeste 1/4 din jumatatea tatei.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Nu "dea" ci "din cea".