| Olivia0497 a întrebat:

Bună ziua. Doresc sa cumpăr un teren intravilan de la cineva din familie, dupa care sa construiesc o casa.Cu toți suntem plecați în străinătate,iar asta nu ne permite ca anul aceasta sa fim cu toți in tara sa depunem actele. Eu cu soțul dorim ca anul viitor sa ne apucam de construcția casei, problema este ca durează destul de mult sa iasă autorizația de construcție și sa ne și putem apuca de ea intr-o luna cât suntem noi în concediu. Întrebările mele cele doua sunt,putem depune noi actele in numele actualilor proprietari ai terenului pentru obținerea actelor pentru construcție, si daca da, după ca sa le trecem pe numele nostru, o sa ne coste mult sa trecem proiectul cu autorizațiile pe numele nostru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sa depui actele si sa obtii autorizarea constructiei fara o procura speciala din partea proprietarilor terenului, prin care te imputernicesc sa faci demersurile necesare pentru obtinerea autorizatiei.
Nu stiu daca exista vreun cost pentru preluarea autorizatiei si proiectului.
De altfel nici nu cred ca este nevoie, cumparati terenul (se rezolva intr-o zi la un notar public) si apoi puteti obtine actele necesare si sa depuneti voi cererea pentru autorizare.

| Olivia0497 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca se poate rezolva intr-o zi, dar nefiind în tara nu avem cum sa ne ducem la un notar public ca să facem actele, de aceea am întrebat aici. Mulțumesc pentru răspuns.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Puteti imputernici pe altcineva din familie sa cumpere pentru voi, iar ulterior pe un arhitect sa se ocupe de proiect si autorizare. Bineînțeles, vorbim de imputerniciri facute la notar. Este posibil sa se poata face împuternicire si prin ambasada sau consulat, dar prin notar se pot face cu siguranță.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Doamnă unul plus unul face doi la matematică.
Observ că dumneavoastră și soțul vreți să fiți și în care, dar și în căruță. Lucru, din păcate, imposibil!
Doi o casă poate fi modulară, poate fi asamblată din lemn, poate fi din cărămizi etc.
Credeți că în o lună de zile, anul viitor o veți ridica, dacă ați avea toate actele? Răspuns greșit!
Referitor la actele făcute pe numele proprietarului terenului pentru autorizarea executării lucrărilor de construcție. Da, este posibil, omul pe terenul lui poate construi, nu interzice nimeni.
Dar, la consecințele juridice v-ați gândit? Dacă omul se va răzgândi, dacă omul va dori o sumă mai mare de bani sau mai grav nu va mai dori să vândă deloc, construind el în locul vostru?
Indiferent cât vă este de greu, unul dintre voi doi, anul viitor trebuie să rămână în România, cu cel puțin 3 luni înainte de concediul partenerului și să rezolve problemele legate de acte. Altfel nu veți face nimic, repet nimic!
Căci trebuie acte de la furnizorul de electricitate, salubrizare dacă există așa ceva, de la apă-canal etc.

| Olivia0497 explică (pentru ValentinMihai78):

Despre faptul consecințelor juridice pe care le-ati enumerat dumneavoastră, nu cred ca sunteți în măsura sa va dati cu părerea despre asta, în condițiile în care am spus mai sus ca este cineva din familie, nu am spus cine, poate sa îmi fie mama, tata, sora sau frate. Nu stiu cum sunt ceilalți crescuți, dar la mine în familie ne respectam și niciodată nu s-a pus problema de a înșela pe cineva. Dacă aveam parte de asemenea îndoieli ca cele enumerate de dumneavoastră, credeti-ma ca nu stiu cine ar fi fost atât de nebun sa se apuce de niște acte la un teren unde sa nu fie sigur ca o sa îl obțină!

| Olivia0497 explică (pentru ValentinMihai78):

Cat despre faptul ca eu as fi scris undeva ca aceea casa va fi gata intr-o luna, sa îmi spuneți și mie unde am scris eu asta? Din câte știu exista diriginți de șantier care se ocupa exact cu asa ceva, ca totul sa fie făcut ca la carte în lipsa proprietarului. Cat despre acte gata intr-o luna, vad ca cu o împuternicire le poate face oricine se pricepe la asa ceva. Și cât despre expresia cu căruța, mi se pare puțin cam deplasata, eu doar am expus puțin din problema mea, și am așteptat doar răspunsuri stric la întrebările mele, nu sa fiu luata la rost.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Olivia0497):

Doamnă de câți ani sunteți plecați din România? 1, 2, 10 ani? Chiar așa credeți că în o lună de zile vă puteți apuca de o casă? Chiar credeți că atât de repede merg treburile în România? V-ați interesat de exemplu, cât durează și costă să aveți curent electric pe șantier?
Oare chiar atât de naivi sunteți să aveți încredere în rude? Treziți-vă doamnă la realitate, căci este o vorbă românească: "frate, frate, dar brânza este pe bani".
Dar, văd că imediat v-ați supărat pe vorbele mele!
Nu este nimic, căci mai este o vorbă românească: "omul până nu dă cu capul de pragul de sus al ușii, nu îl vede pe cel de jos"!
Succes, dar veți ajunge la vorbele mele la un moment dat, căci cunosc foarte bine România și oamenii!

| Olivia0497 explică (pentru ValentinMihai78):

Domnule eu zic sa va vedeți de treburile dumneavoastră și sa lăsați răutățile deoparte. Dacă aveam nevoie de sfaturi de genul despre oameni,clar nu dumneavoastră vi le as fi cerut,care sunteți un străin. Vedeți-vă de familia dumneavoastră și nu va mai băgați în alte famili. Si da,m-am interesat cat costa toate ultilitatile de care avem nevoie,nu asta am intrebat aici. Poate am curent în curtea vecina, poate acolo au ai mei casa și ma pot folosi de acela pana va fi gata la mine, asa ca va rog sa va abțineți de la comentari stupide cand nu știți totul. Sunt și eu tot Romanca și cunosc și eu România nu contează de cat timp sunt plecata, acolo am crescut și în fiecare an acolo ma întorc deci nu cred ca am uitat cum este acasă. O zi buna va doresc și va rog sa va abțineți din am mai răspunde la comentarii, vedeți-vă de viata dumneavoastră și lăsați-mă sa mi-o trăiesc eu pe a mea în norișori pufoși asa cum credeți dumneavoastră. La un asemenea răspuns oricine se poate supara, eu nu vorbesc asa cu un apropiat, dar cu un străin. 1+1 fac 2 cred ca oricine știe, am și eu o școală terminata nu ma luați pe mine cu vorbe care vor sa pară a fii inteligente, dar de fapt fac omul sa se simta înjosit. La revedere!