| Andamibmib a întrebat:

doresc sa fac o petitie dar nu cunosc procedura, deci am nevoie de niste sfaturi, pareri etc. Un exemplu cum ar arata o petitie. daca eu ca si petitionar patesc ceva (petitia se refera la o regula noua din liceul meu cu care elevii nu sunt de acord, nu o sa zic regula dar este una penibila de care chiar nu avem nevoie)..deci daca pot avea probleme la scoala. Cui trebuie sa o trimit dupa ce strang destule semnaturi. Cat mai multe sfaturi!
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti contesta regula doar daca aceasta incalca legislatia scolara.
In primul rand adresati-va Consiliului de Administratie a scolii, daca nu cumva acestia au adoptat regula cu care nu sunteti de acord.
Daca ei au adoptat regula atunci adresati-va ISJ.
P.S. Despre ce regula este vorba?

| Andamibmib explică (pentru Ioandelasal):

Uniforme la liceuhappy...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andamibmib):

N-are rost sa le contesti, nu obtii nimic, daca purtarea uniformelor a fost decisa de CA al liceului.

| BJK1903 a răspuns:

Cred ca dupa ce strangi multe semnaturi trebuie sa te duci la inspectoratul din judetul tau si sa le spui ce regula este in scoala ta si ii arati cati elevi au semnat petitia. Si cred ca dupa inspectoratul va lua masuri sau nu. Numai bine happy