| Cosmin89321 a întrebat:

Buna ziua! Eu m-am mutat dintr-un apartament si vreau sa il inchiriez in airbnb si booking pana gasesc un chirias stabil. Vreau sa fiu prevazator, garantat un airbnbist va organiza un chef sau nu va respecta regulile la un moment dat. Nu stiu de booking, dar la airbnb din ce am inteles, cei cu aplicatia se ocupa de toata partea legala si in cazul in care cineva iti distruge locatia, la ei trebuie sa apelezi si nu sunt deloc de ajutor.

Credeti ca se poate sa fac eu un contract pe care chiriasul sa il semneze, in care sa precizez ca orice daune materiale trebuie platite, nu au voie sa faca asa galagie incat vecinii sa nu poata dormi noaptea...? Daca da, imi puteti spune cum?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Da, se poate face un contract de închiriere, în care să se precizeze anumite condiții și plata unor eventuale daune materiale. Nu îți trebuie avocat, doar semnat de doi martori care să nu fie rude cu tine sau între ei. Acest contract va trebui înregistrat la Administrația Fiscală de care aparții și va trebui să depui o declarație unică anual, deoarece chiria este un venit care trebuie impozitat. Contractul este perfect valabil în instanță, întrebarea este dacă ești dispus să pierzi timpul prin sălile de judecată, în caz că persoana care închiriază încalcă prevederile contractuale.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei contracte personalizate atunci nu folosești Airbnb. Că asta e șmecheria Airbnb si booking simplitate la închiriat. Nu birocrație. Sa plătească ceva apartamentul e parte din acest business. Nu vrei să îți asumi atunci îl închiriezi pe termen lung și face ce contracte vrei tu cu chiriașii

| Cosmin89321 explică (pentru suntserios):

Ma gandeam sa folosesc airbnb si booking doar pentru a promova apartamentul, nu pentru a il inchiria de acolo. Stii cumva cum as putea sa fac un contract personalizat? Trebuie sa apelez la un avocat?

| suntserios a răspuns (pentru Cosmin89321):

Folosesc booking și Airbnb destul de des. Daca nu pot face rezervare direct de acolo nu mă obosesc mai departe că nu prezintă siguranță respectiva unitate de cazare. Așa că eu nu vad asta o soluție.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decit sa il inchiriezi mai bine vinde l

| TheGentleman a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De ce? Din chirii obții venit pasiv constant... Dacă vinzi, ai câștig rapid, dar banii se vor termina/devaloriza la un moment dat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru TheGentleman):

Da, dar din chirie platesti statului impozit si daca ai chiriasi rau platnici cum faci?

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Ehh, nu lua în seamă ce scrie individul Cristi. El va fi contra orice, cumpărat mașină, cumpărată casa, mers in vacanta, mâncat la restaurant etc etc.

| dullcat a răspuns:

La americani li se blocheaza o suma considerabila la inceput si o primesc inapoi dupa ce proprietarul verifica totul si constata ca nu sunt probleme.Insa asta a dat curs abuzurilor, deoarece in multe cazuri instalatia, de exemplu, avea de suferit de la vechime si nu tinea de alea cateva luni in chirie. Oamenii au ajuns sa faca videoclipuri cu absolut tot cand vedeau locul pentru prima data, tocmai pentru a nu se trezi cu faze nasoale.Multi proprietari le puneau dispozitie mobilier deplorabil si nu recunosteau, ci spuneau ca noii chiriasi l-au adus in starea curenta etc.

| blackann a răspuns:

Daca distrugi/furi chestii, inclusiv booking si airbnb iti retrag bani de pe card dupa check out. evident ca daunele trebuie platite.