| Marian2314 a întrebat:

azi am fost sa-mi fac transferul am fost la un liceu Mecanic auto si m-am dus sa-mi fac transferul la un liceu Teologic.Mi-au spus ca nu pot sa-mi fac fiindca nu am viza flotanta si ca mama trebuie sa isi faca domiciliul in Cluj ca sa pot sa raman semestrul 2. Ce lege s-a pus sa stiu si eu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Fata de aceste prevederi si daca nu te incadrezi intr-o situatie exceptionala (una fiind si schimbarea domiciliului parintilor), vei putea depune cererea de transfer doar in vacanta de vara.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Este reala aceasta lege? Apropo eu stau in Armenis si la 30 de km este un liceu teologic pot acolo sa ma transfer? SI dupa la vara sa ma duc la cluj pot face asa ceva? Ca nu-mi place la mecanic

| Marian2314 explică (pentru Marian2314):

Liceul mecanic auto este la 1km de liceul teologic.s-ar putea sa merg acolo?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

Nu este lege, este un regulament-cadru pentru invatamantul preuniversitar. Daca nu ma crezi cauta pe internet si o sa-l gasesti.
N-am de unde sti daca o sa-ti aprobe transferul, la liceul teologic in mod sigur nu, deoarece schimbi profilul. Poate la celalat o sa-ti aprobe, poti incerca, n-ai nimic de pierdut.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Ok atunci mai am o sansa.Eu am crescut la bunici intr-un sat Poieni si am adresa pe buletin acolo la fel cu bunicii.Este acolo un liceu.Pe acela pot?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

Poti depune cerere de transfer si te vei transfera daca se aproba.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Dar acolo este alt liceu si clasa este numai de fete este ceva textil pe acolo...sunt 31 a vb bunica cu directorul si el m-ar primi.Eu nu trebuie sa vin sa depun cererea, poate merge bunica si sa mi-o trimita la Caransebes? Sau pot intra si in alte licee cu alte profile daca stau aproape? Si acolo aproba directorul sau cine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

1.Cererea de transfer trebuie semnata de tine si de un parinte si poate s-o depuna apoi si alta persoana.
2.Ti-am mai spus si repet: daca nu te incadrezi la situatiile exceptionale prevazute de regulament sau sa ai o alta situatie exceptionala aprobata de ISJ, atunci nu te poti transfera decat in vacanta de vara.
3.Transferul se avizeaza de Consiliul de Administratie al liceului actual si se aproba de CA al liceului de transfer, conteaza aprobarea.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Nu ma prea pricep cu legile astea, dar cand m-am dus in Cluj nu am semnat nici o cerere practic a semnat mama.Eu am avut buletinul de Maramures si ea de Armenis si mi-a spus directorul ca sa imi fac transferul trebuie sa-si faca mama domiciliu in Cluj. Bunica m-a crescut timp de 17 ani si sta in Maramures, am aceeasi adresa de buletin ca ea si de asta te intrebam, pot merge si la alt profil in acel sat? Poate sa semneze ia cererea? Ca eu stau departe si dureaza 1 zi pana ajung.

| Marian2314 explică (pentru Marian2314):

Am semnat.Scuze dar am uitat din cauza unor probleme.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

Se mare ca nu mi-ai citit atenta raspunsul anterior, chiar la pct.1 ti-am spus ca trebuie sa semneze si un parinte cererea. Bunica nu poate s-o semneze, daca ea nu-ti este tutore, n-ai fost incredintat ei prin hotarare judecatoreasca sau nu are o procura speciala in acest sens de la un parinte.
Daca ai adresa de domiciliu in CI in localitatea unde este liceul atunci te poti transfera, bineinteles daca indeplinesti conditiile si se aproba transferul.

12 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Pacat,de oarece mecanica este banoasa

| christall a răspuns:

Eu ce inteleg din regulamentul de mai sus e ca transferurile se pot face in vacanta de vara si daca vrei intre semestre se poate doar daca ai tai se muta sau exista alte situatii exceptionale. Succes!