| MirunaSalvatore a întrebat:

Buna ziua.
Exista macar masuri impotriva soferilor care dau peste animale in timp ce conduc si nici macar nu se opresc sa verifice starea lor?
E un lucru atat de comun in Romania, dar asta nu il face mai acceptabil.
Cand este implicata o persoana intr-un accident, nu mai ai cum sa pleci de la locul unde s-a produs, dar animalele care au si ele tot drept la viata sunt lasate de izbeliste pe marginea drumului. Animale asteptate acasa de cineva care le ingrijeste si le asigura cele necesare. Nu ai cum sa tii o pisica de curte inchisa in casa si este pentru a doua oara cand o pisica imi ramane in viata doar un an de zile si care ajunge tot sub rotile unei masini. Numai cand e implicat un om in accident se iau masuri? Doar pentru ca animalele nu te pot afecta in niciun fel? Pentru ca nu risti un proces din cauza lor si pentru ca nu ti se cer despagubiri, nu inseamna ca aceasta problema ar trebui tratata cu atata nepasare. Ceva trebuie sa fie facut ca sa-i motiveze pe soferi sa aiba ceva mai mare grija cand conduc, in special in cadrul unei localitati rurale.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In aceste cazuri de vina sunt proprietarii animalelor, fiindca n-au avut grija sa nu iasa pe strada.

| MirunaSalvatore explică (pentru Ioandelasal):

Ai gandit macar cand ai scris comentariul asta? Un caine ai cum sa l tii in curte, dar unei pisici care sare gardul sau se urca intr-un copac, ce poti sa i faci? Nu vorbim despre apartament aici, desi pana si pisicile de la apartament mai sunt lasate afara. E foarte usor sa vorbesti aiurea si sa vii cu astfel de spuse, dar tare vreau sa stiu ce ai face tu daca ai locui la curte si ti ar iesi pisica. Ce i faci? O legi acum?

| Mirel4412 a răspuns:

Ce grija sa aiba, daca ai vazut macar un caz de felul asta, animalele se duc pe strada fix cand trece masina, soferul nu are timp de reactie.
Ar trebui trasi la raspundere propietarii animalelor, daca ai un animal de companie iti asumi faptul ca e ANIMAL si ca poate sa faca ce-i trece prin minte.

| MirunaSalvatore explică (pentru Mirel4412):

Porcarie mai mare decat asta chiar nu as fi putut sa aud happy
Daca s ar respecta in primul rand limitele de viteza cand se intra in localitate, crede-ma ca situatia ar fi ceva mai diferita. Sa dai vina pe proprietar ca i-a iesit pisica din curte, un lucru absolut firesc pentru pisici, e banal. Aici nu vorbim de un copil care poate sa deschida singur poarta, ci de un animal in a carui natura este sa exploreze si caruia nu ii e deloc dificile sa se urce pe un gard sau intr-un copac. Cu copilul in schimb s-ar putea pune problema de iresponsabilitate, desi chiar si aici, nu il poti supraveghea fara incetare. Cat e mic, stai cu ochii pe el, il inveti ce sa faca, ii arati, dar cand creste si are un oarecare plan invatat, dar vine un idiot care conduce neglijent si cu viteza, vii si dai vina pe copil si parinti? Nu.
Daca soferul ar conduce prudent, un astfel de impact ar putea fi evitat, atata timp cat cealalta persoana a respectat regulile pietonale.
Insa cum sa faci asta cu o pisica? Pisica nu e copil, nu gandeste ca tine, ca un om, ar fi nevoie de un expert in domeniu ca sa o invete cateva lucruri. Crezi ca toate lumea isi permite sa duca animalele la dresat ca sa le invete sa treaca strada? Daca animalele nu pot fi educate la acelasi nivel cu omul, de ce sa te axezi asupra lor cand vorbesti aceeasi limba cu un posibil sofer neglijent?

| Mirel4412 a răspuns (pentru MirunaSalvatore):

Da, poti spune ca daca soferii ar conduce mai incet, incidentele astea s-ar putea micsora.
Dar daca punem problema asa, ca daca nu exista niciun sofer, nu mai murea niciun caine sau pisica de masina. Cum ai spus si tu, si am zis-o si eu, animalele sunt animale, oricat de mult le-ai iubi tu si le-ai trata ca pe niste copii, tot animale raman, deci pot sari in fata masini oricand. Am stat mult timp "la poarta", am casa pe langa drumul national unde trec ft multe masini si tiruri, iar cand un caine era pe strada, masinile in 99% din cazuri incetineau pana cainele se dadea la o parte. Uciderea lor a fost doar atunci cand soferul nu avea timp de franare, cainele intrand chiar in momentul ala in masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

În primul rând proprietarul animalelor trebuie să aibă în grijă acest aspect, adică să-și țină animalele în curte, însă, desigur ar trebui făcută o lege și pentru șoferii care dau cu mașina în animalele de pe drum, sunt animale!, nu înțeleg regulile de circulație, uneori cu toată grija proprietarului față de acestea, mai scapă din curte, altele nu au stăpân de exemplu în cazul câinilor maidanezi sau a câinilor și pisicilor abandonați de proprietar, nu mai zic nimic de situația de la sate, e clar... unii șoferi nu opresc nici măcar când este vorba de o persoană accidentată, cu atât mai puțin pun preț pe viața și agonia unui animal!
Pun, și rămâne întrebarea : care este adevăratul ANIMAL?

| MirunaSalvatore explică (pentru anonim_4396):

Foarte bine ati punctat. Asta e trista realitate. Poate ca in viitor, pornind de la mai multe initiative si oameni dedicati, se vor produce schimbari majore, sa speram

| anonim_4396 a răspuns (pentru MirunaSalvatore):

Să sperăm! E tot ce ne mai rămâne!
Din păcate, nu există legi bine stabilite nici măcar atunci când într-un accident, victimele sunt oameni!
Sau mă rog, legi clare există! Însă unii fie sunt scutiți de ele (și nu le respectă constant! ) fie sunt deasupra legii!
https://youtu.be/uP0_1KdMki0

Îmi pare sincer rău pentru ceea ce vi se întâmplă!, din păcate există și cazuri în care un "accident", numai accident nu e, unii dau intenționat pesta aceste animale!

Sper să se producă o SCHIMBARE, iar legile să includă în ansamblul lor și protecția animalelor (atât în cazul accidentelor) ca de exemplu, accidentul de mașină dar mai ales înăsprirea pedepselor în cazul cruzimii voite față de animale!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MirunaSalvatore):

Aș sugera în acest sens, pedeapsa în cazul accidentelor dar și al schingiuirii animalelor, OBLIGATIA de a plătii INTEGRAL tratamentul ( operațiile /medicamentele sau în ultimă fază eutanasierea și desigur CHINUL acelui animal! )
Asta, probabil i-ar pune puțin pe gânduri înainte de a trece la fapte!
Desigur că pedeapsa cu închisoarea, în special în cazuri de cruzime absolută nu trebuie să lipsească din Constituție, din contră trebuie înăsprită!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MirunaSalvatore):

Https://www.tpu.ro/......-oameni_1/