| GoGo23g a întrebat:

Dece oameni se cred mai presus de animale?
Ca de...Suntem toti animale.[Nu e o jignire pentru cine inca nu a studiat biologia si omul e tot animal nu e planta.]
Daca ar fi macar o lege cine chinuie animalele sa intre in inchisoare.sau amenda sa nu poata sa o plateasca toata viata lui... Off

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista o lege :http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_protectia_animalelor.php --- cruzimea asupra animalelor se pedepseste cu amenda intre 1000 si 2000 lei--- amenda poate fi data de catre inspectori imputerniciti de la Directia Sanitar Veterinara din judetul tau( Autoritatea Nationala Sanitar Veterinara )mai degraba decat cei de la Politie.

| Ecea a răspuns:

Emil71 esti bou rau.
Oamenii au sentimente?
Si un caine plange si poate sa moara de dorul stapanului.
Daca noi avem sentimente cainii de exemplu sunt ce au? SuperSentimente?
Fi serios,diferentele intre animale si oameni sunt din punctul meu de vedere foarte mici(ma refer la mamifere).
Faptul ca noi suntem putin mai evoluati prin gandire,mentalitate, am invatat sa dezvoltam anumite instincte nu suntem departe oricum.
Si pana la urma daca te uiti pe strada o sa realizezi ca multi sunt inca mai subdezvoltari ca animalele ca mentalitate.
Sunt iubitor de animale si natura, dar in acelasi timp recunosc ca unii exagereaza putin cu ele.

Răspuns utilizator avertizat
| emmyl a răspuns:

Dacă ai fi mușcată de un câine, împunsă de o vacă, lovită cu copita de un cal, sau dacă o pisică ți-ar mânca puiuții de la cloșcă, atunci ți-ai schimba părerea. Sau dacă ai fi undeva pe câmp și ar veni trei căini de la o stână spre tine, ce-ai mai zice?
Animalele au instincte, iar oamenii sentimente... E o diferență enormă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu imi doresc acelasi lucru. Si emil71 e prost, animalele au un motiv sa-ti faca rau, ele simt daca le iubesti, etc. Caini se trag din lupi si presupun ca daca le e foame actioneaza si ei intr-un fel. Oamenii sunt cele mai rele si nesimtite vietati! Oamenii cred ca daca sunt mai dezvoltati pot manipula asa animalele, dar nu e adevarat, animalele sufera sa traiasca in salbaticie, sunt mult mai bune. Un caine niciodata nu te paraseste, un prieten poate sa te paraseasca. Daca mori, cainele moare dupa tine. Asa e la orice animal, si ele au sentimente. Eu nu stiu de ce oamenii au inceput sa vanda papagali, reptile, etc. Cainii si pisicile sunt de mult. Papagalii in cele mai multe cazuri sunt adoptati de oamenii care nu ii inteleg, nu ii iubesc. Natura e fascinanta, plina de animale macnifice, dar omul a stiut s-o distruga...

| DangerGhost a răspuns:

Buna, stiu ca suntem animale, doar am devenit mai,, evoluate si mai destepte ca ele" dupa mintea unui om. Prostii spun ca animalele nu au creier. Esti primul baiat pe care l-am cunoscut care iubeste animalele si natura. Am o groaza de intrebari, dar am sa incep cu 3: Care este animalul tau preferat?, Iti plac felinele? si Iti plac si alte vietati legate de natura, cum ar fi: pasari, reptile, pesti, insecte si vegetatia?

| DangerGhost a răspuns:

Buna, imi dai si mie adresa ta de e-mail. Altfel nu iti pot trimite un mesaj de pe TPU legat de animale.