| razzyuk a întrebat:

iarna aceasta am aruncat articole pirotehnice si am fost prins de politie.acestia mi le-au confiscat si mi-au dat o amenda pentru disturbarea linistii publice, pe care am paltit-o imediat.astazi au venit la mine la usa si mi-au dat un citat in care este scris numarul unui dosar penal si ca sunt chemat la politie pentru detinere ilegala de articole pirotehnice...ce ar putea sa-mi faca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect, respectiv daca la data cand te-au prins aveai 14 ani impliniti sau nu. Totusi, de vreme ce te-au amendat cred ca implinisesi deja 14 ani. Minorul sub 14 ani nu raspunde penal iar cel peste 14 ani(pana la 16 ani) raspunde doar daca se constata ca a avut discernamant.
Potrivit Legii nr.126/1995 fapta ta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani. Pentru minori limitele minima si mazima ale pedepsei se reduc la jumatate. Opinez ca nu se va aplica pedeapsa cu inchisoarea, cel mult se va face aplicarea art.18^1 Cod penal si se va da o amenda administrativa de la 100 la 1.000 lei ori se va aplica o masura educativa, cred ca avertisment.
Alta data sa fii cuminte si cu minte, cam scumpa distractia. Numai bine!

| razzyuk explică (pentru Ioandelasal):

Da aveam 14 ani impliniti si am avut asupra mea in jur de 25 de petarde... sper sa nu fie puscarie

| Ioandelasal a răspuns (pentru razzyuk):

Din acest punct de vedere poti fi linistit, nu o sa faci inchisoare, ar fi mare ghinion daca ai fi internat intr-un centru de reeducare. Am spus, maximul pedepsei ar fi amenda administrativa.

9 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Câți ani ai? Deținerea de materiale pirotehnice se pedepsește conform legii cu amenda penală.

| Azµre a răspuns (pentru Azµre):

Dacă aveai sub 14 ani atunci ai primti amenda între 100-500 de lei, și îi va trage la răspundere pe părinți, așa că ai face bine să le dai citația să i-a măsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca-ti vor intocmi dosar...Nu stiu, n-am trecut prin asa ceva. Doamne fereste.

| razzyuk explică (pentru anonim_4396):

Pai daca nu stii nu raspunde

| anonim_4396 a răspuns (pentru razzyuk):

Hooo, esti nebun? După fapte te răsplăteste Dumnezeu! Daca esti asa ticalos, rău o să pătesti!

| razzyuk explică:

Am 14 ani

| razzyuk explică:

Da dar am peste, daca am peste ce imi fac?