| Kasiii77 a întrebat:

Ieri am fost prins cu o cantitate de petarde de politie, era seara.
Si dupa toate, dimineata m-a chemat la post si mi-a facut un proces verbal si is minor, ce se poate intampla? Imi poate face dosar?

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Tinand cont ca trăiești în România unde Politia e preocupată de toata nimicurile in timp ce toti recidivistii si șmecherii isi fac de cap ar fi cazul sa iti iei un avocat.In principiu daca ai sub 14 ani nu iti prea poate face nimic. Daca esti trecut de 14 ani e cam nasol.

| Kasiii77 explică (pentru vmalex21):

Cum adica mai nasol pe foaie primita de la ei de dimineata scriau process verbal

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiune si urmarile depind de varsta ta si antecedente.
Conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-ti poate face dosar penal, chiar daca INCA esti minor (banuiesc ca nu ai impinit azi noapte 18 ani, asa-i?)

| Kasiii77 explică (pentru Violleta2022):

Da am 17 si pe foaie primita de la el scrie proces verbal...

| Violleta2022 a răspuns:

ASta sa o crezi tu ca nu-i mare lucru, sa vezi pe viitor cand ti se va cere cazierul pentru anumite joburi, cum esti privit ca un criminal, din cauza acelui dosar penal, care te va urmarii pana la moarte.
In plus, din cauza lui, nu poti lua functii de conducere si multe altele.
Un asemenea dosar te situeaza pe linia oamenilor certati cu legea, practic, a delicventilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa faci ce vrei, dar chestia cu bagatul, s-ar putea sa te lase cu buzele umflate, ca nu tot ce zboara se manaca, mai ales cand este vorba de LEGE.
Unde-i lege, nu-i tocmeala si marea majoritate a companiilor, nu prefera sa angajeze pe cei care au dosar penal si evident limiteaza accesul afacerilor, la cei care au bube in cap.
La anisorii asta-i toti va bagati cucul si-n gaura cheii, crezand ca ati facut sex., dar cand cresteti ajungeti sa va loviti de realitate si sa vedeti ca nu-i deloc roza pentru cei certati cu legea.

| Violleta2022 a răspuns:

Vorbeste frumos, mai nesimtitule, ca nu te aflii in cocina cu porcii tai.
Rusine parintilor care nu te invata sa vorbesti!
Dupa vulgaritatea care o scoti din tine si interesul sa incalci legea, iti prevad un viitor stralucit dupa gratii, printre alte jigodii ca tine.

Iar ca sa te lamuresc in ce priveste: de unde stie lumea ca tu ai dosar penal, iti spun eu: de la Politie!
Eu cand am angajat oamenii, am cerut intotdeauna sa-mi aduca CAZIER de la Politie, pentru ca pozitiile de angajare au necesitate protectie maxima in domeniul in care trebuiau sa activeze si nu puteam pune in asemena pozitii, delicventi cu cazier, adica din asta ca tine, care se dedau la ilegalitati si habar nu au pe ce lume se afla.

Asadar, cel putin 50-60% din cei care angajeaza, iti vor cere cazierul!
Nu se cere cazier la: muncile necalificate precum: carat cu roaba pietre, mortar, sapat santuri si gropi, curatat canalizari, dat cu sapa samd.