| Danigioroiu a întrebat:

Salut. Am si eu o intrebare. In iunie 2020 mi-a fost retinut permisul pentru ca am fost baut la volan 0.50 mi-au facut proces verbal. Ieri mi-a venit o citatie sa ma prezint la sectia 4 de politie Craiova. Stie cineva de ce m-or fi chemat?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ai avut o, 5 in aerul expirat sau in sange.
Daca ai avut 0, 5 in aerul expirat inseamna ca ai avut peste 1 la mie in sange si fapta este infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Daca este asa ai fost chemat pentru a fi ascultat in cadrul urmaririi penale.
P.S. Ce motiv scrie pe citatie?

| Danigioroiu explică (pentru Ioandelasal):

Scrie doar sa ma prezint la oa 10 luni

| Danigioroiu explică (pentru Danigioroiu):

La ora 10 scuze

| Ioandelasal a răspuns (pentru Danigioroiu):

Tot n-ai spus de alcoolemie, daca a fost in aerul expirat sau in sange.

| Danigioroiu explică (pentru Ioandelasal):

Aerul expirat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Danigioroiu):

Atunci este clar ca a fost inceputa urmarirea penala si de aceea te-au chemat.

| suntserios a răspuns (pentru Danigioroiu):

Atunci sa înceapă urmărirea penala, de aia te cheama

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e in aer te a chemat pentru dosarul penal. Banuiesc ca ai fost si la analize