| AfloareiRazvan a întrebat:

Buna ziua. In cazul in care beneficiezi de somaj intr-o tara UE (Romania in cazul de fata) si te angajezi in alta tara (Germania, Anglia, Elvetia, etc) sistează automat indemnizația din Romania sau din cealaltă tara.In cazul in care inversam tarile. Mulțumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se va sista plata indemnizatiei, avand in vedere ca nu te vei putea prezenta lunar la AJOFM.

| AfloareiRazvan explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles ca dupa 3 luni se taie. Eu as ajunge pana in 3 luni diferenta deoarece au apărut niste probleme aici si as ajunge inainte sa se taie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Nu ai inteles bine, prevederea cu 3 luni se refera la situatia cand pleci in strainatate si anunti AJOFM, dar fara sa lucrezi acolo.
Conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 41
  (1) Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au următoarele obligaţii:
  a) să se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrării în muncă;
ART. 45
  (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
  a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevăzută la art. 41 alin. (1) lit. a);"

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste acest articol:
https://www.angloinfo.com/how-to/uk/working/more-information/unemployment

"Benefits available for UK and EU Citizens
All European Economic Area (EEA) and Swiss citizens who have the right to work in the UK are eligible to the same benefits as unemployed people from the UK:

Jobseeker's Allowance
Income Support
Housing Benefit
Council Tax Benefit
The Universal Credit scheme will replace several of these benefits, and is scheduled to roll out across the country by 2017.

Jobseekers from Bulgaria and Romania
Once citizens from the above European countries have been registered on the Worker Authorisation Scheme (WAS) for 12 months, they are eligible for all benefits available to EEA nationals"

| CIaudiu a răspuns:

Jassmina, alt raspuns aberant. El a intrebat daca in cazul in care are indemnizatie de somaj si se duce intr-o alta tara UE ca sa lucreze, daca cei din RO vor sesiza asta si ii vor taia indemnizatia.