| xSatan a întrebat:

in luna aprilie mi-a fost suspendat permisul de conducere din cauza vitezei pe 90 de zile.As vrea sa stiu daca mai trebuie sa dau acel test de 15 intrebari sau ce se intampla daca nu il dau, eu fiind incepator si nu avand sansa sa imi reduc pedeapsa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat sa sustii acel test, avand in vedere contraventia pentru care ti-a fost suspendat dreptul de a conduce. Testul este obligatoriu numai in anumite cazuri, prevazute de OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.106.(1)Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a)când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b)când fapta a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renunţarea la urmărirea penală sau instanţa a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art. 104. "

"

| xSatan explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, mulțumesc.

1 răspuns: