| Geomire a întrebat:

Bună ziua. In afara de alocatie, de ce ajutor de la stat mai pot beneficia dacă sunt casnica și stau cu copilul acasă?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci. Daca nu ai indemnizatie de creștere a copilului pe baza muncii dinainte de a rămâne insarcinata, in afara de ajutorul social ce e mai puțin decât alocatiia și pentru care mai trebuie sa mergi și la munca în folosul comunității nu prea ai ce.
Dar poți în schimb sa încerci sa lucrezi de acasă câte ceva. Poate ai în zona la tine firma ce îți dă de munca pentru acasă (sa pui margele, sa cosi papuci), sau dacă nu, ceva în online chiar dacă nu scoți mult.

Eu una am mai facu bănuți din sondaje sau jocuri (putini dar nah) și din desene pe coli milimetrice (pentru bătrânele ce fac cusaturi traditionale).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea beneficia de ajutor social, bineinteles daca indeplinesti conditiile pentru obtinerea acestuia.
Intereseaza-te la primaria localitatii tale si vei afla daca poti sau nu beneficia de acesta.

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca nu ai lucrat e mai greu.Ti-a zis cineva mai jos cum sta treaba si cu ajutorul social!