| Cico28 a întrebat:

Buna ziua,

La noi, angajatorul nu te lasa sa iti iei zi de concediu in zi de luni sau de vineri. Dar daca am o problema urgenta si am zile de concediu, ei sunt obligati sa ni le ofere?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula luarea concediului de odihna se face cu acordul partilor, chiar si a unei zi si angajatorul nu este neaparat obligat sa-ti acorde ziua de concediu.
In schimb poti obtine zile libere platite pentru evenimente familiale si personale deosebite si te-ai putea intelege cu angajatorul sa fie socotite din concediul de odihna.

| Cico28 explică (pentru Ioandelasal):

Nu se aproba în zile de luni și vineri. Sunt persoane care lucrează pe weekend, au zile compensatorii în respectivele 2 zile din cursul săptămânii și nu se mai acoperă gradul de personal dacă se mai accepta și alte zile de concediu...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cico28):

Atunci solicita in celelalte zile ale saptamanii.

| Cico28 explică (pentru Ioandelasal):

Ahhh... nici nu ma gândisem la asta! ce simplu! Doar ca dacă se ivește o problema, nu o pot gestiona astfel încât sa pice marți, miercuri sau joi... mulțumesc pentru răspunsuri! Am înțeles ca nu avem chiar drepturi ca și angajați.

| adryang78 a răspuns (pentru Cico28):

Avem drepturi ca și angajați. Și chiar se respectă într-o măsură mult mai mare ca acum 10-15 ani, când patronul făcea ce voia. S-au schimbat multe. Dar, dacă avem drepturi, avem și obligații. Prin contractul colectiv de muncă, atât angajatorul cât și angajatul au drepturi și obligații. Dacă specificul activității este de așa natură încât lunea și vinerea este nevoie de maximul de personal, e de înțeles să nu ți se accepte zile de concediu, fiindcă aceste se efectuează cu acordul părților. În cazul unei probleme urgente - depinde cum definești tu "urgent" - ți se pot acorda, dar tot cu acordul părților. În caz de căsătorie sau deces în familie etc., adică evenimente majore, angajatorul este obligat prin Codul Muncii să-ți acorde un anumit număr de zile plătite, care nu fac parte din zilele legale de CO. În acest caz nu contează ce zi a săptămânii este.

| suntserios a răspuns (pentru Cico28):

Ai drepturi ca si angajat, dar supriza ai si obligatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Concediul se aloca numai in functie de planificarea companiei si nu se aloca luni sau vineri, fiindca nu ar mai veni nimeni la munca lumea si vinerea.

Angajatorul nu este obligat sa-ti dea concediul cum vrei tu, ci cu o programare globala a echipei, fiindca toti aveti dreptul la concediu de odihna.
Daca ai bilete de calatorie intr-o anumita perioada ti se poate da concediu tinandu-se cont de calatoria ta.