| dfk123r a întrebat:

Locuiesc in Irlanda, am facut 18 ani intre timp, dar din cauza virusului nu m-am putut intoarce in tara sa imi reinoiesc buletinul. Acum am buletinul expirat si din cate am inteles nu pot calatori cu el asa. Si nu imi pot face nici pasaport momentan din cauza asta. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-a prelungit valabilitatea actelor de identitate, pe perioada starii de urgenta si de alerta si inca 90 de zile dupa incetarea acestora, asa ca actul este valabil si te poti intoarce in tara.

| dfk123r explică (pentru Ioandelasal):

Plec abia in August. Cele 90 de zile vor trece.

| Ioandelasal a răspuns (pentru dfk123r):

Nu trec, perioada de 90 de zile dupa incetarea starii de alerta se implineste abia in luna septembrie.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Obtii o procura de calatorie de la consulatul roman, in Belfast e consulat daca nu ai altul aproape de casa ta. Inainte sa pleci in RO suna consulatul sa intrebi cum ramane treaba, poate ai voie sa mergi cu buletinu expirat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te adresezi la ambasada română acolo unde ești.

| NLS a răspuns:

Între tarile unde exista vama nu o sa poți trece cu buletinul expirat.
E ilegal, e ca și cum nu ai avea deloc buletin, și vameșii nu obișnuiesc sa încalce legea, datorita faptului ca posturile de vameș sunt super vânate.

Însă îl poți reface acolo, mergand/(sunând în prealabil) la Consulatul României.
Ei rezolva cu autoritățile din România, și la final primești noua carte de identitate acolo (va trebui sa faci încă un drum la consulat).
Costa bineînțeles mai mult, nu cunosc exact prețul actual, însă te poți interesa tot la ei, găsești adresa de e-mail pe siteul Ambasadei.
Vei primi posibil o dovada temporara pana va fi gata cartea de identitate, care e valabila doar local, nu și la vama.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poți să te întorci și cu el expirat, nu cred că sunt absurzi. Important e să-l ai la tine, așa cum e. Sau poți să pui pe cineva din țară să-ți facă buletinul, dar e mai complicat.

| Yuoia a răspuns:

Poti sa-ti faci CI la ambasada.

| OprisanGabriel a răspuns:

Nu conteaza, normal pe buletin exita toate datele tale, cel mai sigur este sa suni la vreun consulat sau cum se numeste in tara acolo (reprezentant al Romaniei)