| Sebiiiq11 a întrebat:

Salut! Am câteva întrebări. Înainte de toate vreau sa aflați câteva informații despre mine. Stau în Irlanda, am 18 ani, am buletinul expirat și as dori sa vin înapoi în România într-o vacanta de o luna de acest Crăciun. M-am informat în legătură cu niște lucruri dar nu sunt lămurit pe deplin, din acest motiv apelez la acest site. Nu am cum sa imi fac un document cu care se face dovada adresei de domiciliu pentru a-mi reînnoi buletinul. Țin sa menționez ca vin cu foaie de drum în tara, aceasta foaie este luata de la ambasada.
1. As avea nevoie de buletin valid/valabil pentru a-mi face un pașaport temporar?
2. Pot sa părăsesc tara cu un buletin temporar?
3. Cum as putea sa procedez dacă nu am documentul cu care se face dovada adresa de domiciliu atat timp cat persoana deținătoare a casei în care locuiesc în Români este internata la spital și nu pot sa o aduc la primărie sa fac rost de acest document pentru a-mi face o carte de identitate normala (nu temporara)?
4. Ce alte idei mi-ati putea da pentru a ma întoarce înapoi în Irlanda pe cale legala?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, pentru pasaport ai nevoie de carte de identitate.
2.Nu poti parasi Romania cu carte de identitate provizorie.
3.Nu trebuie sa duci proprietarul la primarie. Poti duce un notar public la spital pentru a incheia apoi o declaratie autentica de primire in spatiu.
4.Nu vad alte cai legale.

| Mopmop a răspuns:

Daca poti gaseste alt propeietar care sa te ia in spatiu. Gen alta ruda apropiata sau o cunostinta. Insa pune in calcul ca dureaza pana iti faci buletinul. Sau verifica daca iti poti face passport cu buletin provizoriu si daca da, vii inapoi cu pasaportul.