| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma angajez (necalificat) ca si manipulant marfa la o firma de curierat:

_ce sarcini voi intampina in acest job?

_v-a trebuii sa ridic lucruri grele >(10 kg)?

_v-a fi doar munca fizica sau v-a trebuii sa lucrez si pe un pc (intr-un soft pentru logistica)?

_ce ar trebui sa stiu despre respectivul job?

As dori informatii detaliate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am lucrat si eu la o firma de curierat. In primul rand job-ul tau va fi numai pe timp de noapte. Va trebui sa efectuezi descarcarea/incarcarea camioanelor/tirurilor/microbuzelor cu liza manuala, de a lua coletele deja sortate pe banda si sa le duci pe zone tot cu liza manuala, dupa descarcare din masina fie de vine vrac sau la palet, unele colete trebuiesc puse pe banda unde sunt scanate si sortate ( scanate si sortate pe zone de catre altii ), posibil sa te puna si pe tine la banda la sortat colete si aici trebuie sa te misti foarte repede si sa cunosti si paletii pe care sa pui. De ex sunt 16 paleti ( 8 pe o parte a benzii, 8 pe cealalta parte ) iar fiecare palet cu directie lui. In general trebuie sa cunosti bine geografie ca altfel trimiti coletul in alta parte. Oricum, intrebi colegii ce nu stii. Coletele care vin pentru judetul tau sunt si ele sortate daca vin amestecate. Daca vine palet intreg pentru judetul tau, acesta este lasat deoparte in depozit si sortat mai spre dimineata dupa ce se termina nebunia cu sortarea/impaletarea pentru celelalte judete.

Posibil sa te trimita si pe tine sa lucrezi pe zone cu alti baieti/barbati si aici va trebui sa faci paleti. Pui colete pe paleti ( dar corect, ca la un puzzle ) apoi tragi folie peste. Daca nu tragi bine folia peste sau daca nu asezi bine coletele pe palet, posibil sa plece coletele la plimbare cand incarca cu stivuitorul in camion si nu ti-ai dori asta.

S-ar putea sa te puna si la scanat cu scannerul. Aici munca usoara. Eram boier cand faceam asta.

Cat despre ridicat greutati... Am ridicat si colete de 100 de kg. Daca vine un camion full, sigur gasesti ceva care sa iti rupa spatele. De ex odata am prins roata de tractor cu janta... A trebuit 6 insi sa ridicam la asa ceva laughing apoi l-am rostogolit, dar na.
Lucrat pe pc? Nu. Necalificat nu.

Totul depinde de tine cat faci fata. Eu am rezistat doar o luna jumate. Dar era si mult de munca pentru ca in cazul meu primeam colete de la doua firme de curierat.

1 răspuns:
| En3Rgi a răspuns:

Informatiile se dau la locul de munca, cel mai bine este sa afli de acolo.Ca manipulant marfa trebuie sa manipulezi marfa..cred ca este destul de logic laughing Iei marfa si o muti. Din puntcul A in punctul B. Alte detalii nu sunt de necesare pentru ca nu este un loc de munca complicat.