| Laura48G a întrebat:

Buna ziua.
Ma aflu in Austria si imi trebuie neaparat cazierul.
Cat se poate de repede.
Cum sa procedez?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.290/2004, privind cazierul judiciar, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 29
  (1) Persoanele fizice care se află în străinătate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României.
  (2) În cazul cererilor depuse în condiţiile prevăzute la alin. (1), certificatul de cazier judiciar se eliberează în cel mult 30 de zile de la data solicitării.
  (3) La cererea motivată a persoanelor aflate în străinătate, misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României pot elibera, după efectuarea verificărilor necesare în bazele de date prevăzute la art. 34 alin. (1), adeverinţe în care consemnează rezultatele verificărilor, potrivit art. 17 şi 18.
  (4) Adeverinţele prevăzute la alin. (3) au valoarea juridică a unui certificat de cazier judiciar, se utilizează exclusiv în străinătate, se eliberează în cel mult 10 zile de la data solicitării şi sunt valabile 6 luni de la data eliberării."
Asa fiind te adresezi Ambasadaei Romaniei din Austria si soliciti eliberarea unui certificat de cazier judiciar sau a unei adeverinte.