| IonescuAnamaria222888 a întrebat:

Buna ziua!
Ma confrunt cu o problema de ceva vreme, si as dori un sfat, sau un raspuns, pentru ca nu gasesc foarte multe informatii cu problema aceasta.
In blocul in care stau, de cativa ani, mi se tot adauga o persoana la intretinere fara sa fiu anuntata, pe motiv ca consum multa apa. Nu doarme nimeni la mine, nu prea intra nimeni la mine in casa. Am un catel si o pisica pentru care platesc separat. Le-am explicat de "n" ori, ca spal cateaua di dimineata si seara, cand o aduc de afara. Spal lenjeriile foarte des, avand animalute. Insa mi se pare absurd sa ma justific de fiecare data, pentru apa pe care oricum o platesc. Imi invoca faptul ca legea le permite, insa eu nu am auzit de aceasta lege. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

O fi vreun libidinos de administrator care a vazut ca esti singura si nu-i dai atentie asa ca se razbuna pe tine.
Si la mine ne fura administratorul dar ne fura pe toti nu doar pe unii, si nu sta in bloc, are mai multe blocuri.
Nu are voie sa-ti bage pe nimeni la intretinere si faptul ca il freaca grija cata apa consumi tu spune multe...

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti proprietar sau chirias? Daca esti proprietarul apartamentului faci sesizare la politie si vin ei la administrator, asdministratorul este hoț si te incarca la factura, daca insa stai in chirie vorbeste cu proprietarul si spune i ca mereu ti se adauga o persoana la intretinere si costuri mai mari si nu este ok asa ceva.

| IonescuAnamaria222888 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tatal meu este proprietarul, a venit el sa vorbeasca. Si tot invocau tot felul de motive, ba ca merg cu liftul des si consum curent, ba ca consum multa apa, ba ca vecinii sunt multi si eu nu ii urmaresc, niste ineptii cat casa. A spus tatl meu ca ii da in judecata daca mai fac abuz.

| Lupică27 a răspuns (pentru IonescuAnamaria222888):

'' vecinii sunt multi si eu nu ii urmaresc'' adica? laughing) e clar ca omu are ceva personal cu tine! i s-a pus pata pe tine laughing
Un om destept il deosebesti dupa faptul ca toti prostii il urasc.

| Dragobeta a răspuns:

Nu aveti apometre?
Daca da, ala e consumul la apa. Daca nu, e normal sa puna o persoana in plus. Ambele animale beneficiaza de igiena. Insa o persoana in plus se pune pentru lift, femeia de serviciu, gunoi.
In urma animaleleor este destul gunoi. Nu sune "nu". Am o vecina care nu ne lasa in lift cand are cainele. Se sperie potaia. Zau? Atunci platesti 2 persoane. Si labele lasa mizerie pe casa scarii. Plus parul. Femeia de serviciu spala si dupa el. Tu o speli dupa ce o bagi in casa, nu afara.
Ce platesti separat pentru cele 2 animale?

| IonescuAnamaria222888 explică (pentru Dragobeta):

Platesc separat animalele, sunt trecute la intretinere.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Pentru @lupica, daca sunteti papagali si nu aveti sange sa va cereti drepturile a cui e vina? Nu-ti convine muta-te.

| IonescuAnamaria222888 explică (pentru Alexandru1111199):

Eu zic sa vorbim civilizat! Tocmai din acest motiv am intrebat daca este legal, ca sa stiu pe ce baza imi voi cere drepturile.

| Lupică27 a răspuns (pentru IonescuAnamaria222888):

In situatia descrisa de dumneavoastra nu este legal.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru IonescuAnamaria222888):

Tocmai ca nu vorbeam de tine, vorbeam de el.Cu el am eu ceva de la alta intrebare unde ma calca pe coada...NU cred ca ai citit ca am scris : PENTRU @LUPICA.

| IonescuAnamaria222888 explică (pentru Alexandru1111199):

Am citit pentru cine, dar va rog sa va rezumati la ce am postat eu, si daca aveti ceva sa ii spuneti, sa o faceti in particular, sau la postarea dumnealui.