| Ionita_Andrei_1993_hyzz a întrebat:

Ma numesc Cristian, am 14 ani si am o intrebare: ieri la scoala eram in curte si ma jucam cu zapada, cand un coleg a venit si m-a injurat si mi-a dat un pumn in fata fara motiv iar eu i-am dat un pumn in coaste deoarece el daduse primul si il mai injurase pe alt coleg si i-a dat un pumn dar chestia nasoala e ca ne-a chemat directoarea si a zis ca ne scade la toti nota la purtare...dar eu nu inteleg ce am facut... i-am dat un pumn deoarece si el m-a lovit si am mai auzit de o chestie cu legitima aparare

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legitima aparare se aplica, de drept, doar in materie penala si contraventionala, unde este prevazuta in mod expres.
Sigur ca poate fi luata in calcul, pentru o pedeapsa mai mica sau chiar sa nu fii pedepsit si in materie disciplinara, dar nu este prevazuta expres in Statutul elevului.
De remarcat ca in cazul expus poti face si plangere penala, pentru infractiunea de lovire sau alte violente, daca agresorul are peste 14 ani.