| marsupilami a întrebat:

Mama are o casa la tara unde nu a mai locuit nimeni de mult timp ea fiind plecata din tara. Am gasit o familie tanara care doreste sa stea acolo (mentionez ca nu le cerem nici un ban pentru chirie). Ce act trebuie sa fac?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz este bine sa inchei cu ei un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) in care sa se prevada si cateva obligatii pentru chiriasi, cel putin privind ingrijirea locuintei, reparatiile curente, plata utilitatilor si a impozitului pe casa, etc.