| Crickett a întrebat:

Mama mea a fost agresata fizic de fostul ei concubin si intrucat avem des probleme cu acesta, am fost impreuna cu ea sa isi scoata Certificat Medico-Legal deoarece dorim sa i se deschida Dosar Penal.Procesul a avut loc, iar mama a primit o scrisoare de la Parchet in care i se comunica decizia luata:acuzatul primeste o amenda administrativa in valoare de 400 lei.
Bineinteles ca este o suma infima dar cel mai grav este ca amenda este administrativa adica oarecum l-au scos de sub acuzatie, nu? Mama doreste sa conteste decizia luata caci noi dorim sa i se intocmeasca Dosar Penal.Intrebarea mea este urmatoarea:credeti ca se va accepta cererea noastra luand in calcul si faptul ca politia il apara pe acest nemernic? Ce putem face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu l-au scos de sub acuzatie, doar ca nu mai trimit dosarul in instanta. Procurorul a considerat ca fapta este lipsita de pericol social si a facut aplicarea art.18^1 Cod penal, aplicand sanctiunea administrativa a amenzii. Decizia procurorului poate fi atacata la judecatorie, dar nu pot spune ferm ca veti castiga ori nu, inclin sa cred ca mai repede va fi respinsa cererea. Numai bine!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru întocmirea unui dosar penal trebuie să întrunească elementele constitutive ale unei infracțiuni prevăzute de legea penală.
Tu nu spui câte zile are pe certificatul medico-legal, plângerea a fost făcută de mama ta sau a fost autosesizare de către poliție?
Nu știm încadrarea făcută la Codul penal, art. 180 sau art 18*1?
Revino cu mai multe detalii!
Împăcarea părților înlătură răspunderea penală.
Pa, pa.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

In ce tara traim, ii umfla ochii femeii si "fapta este lipsita de pericol social". No comment.

| express11 a răspuns:

Trebuie sa ceara restrictie-adica sa nu se mai poata apropia de voi.

| jojo_2491 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un avocat, care sa va sfatuiasca ce puteti face.fa-ti totusi cont pe avocat.net si acolo vei primi un raspuns calificat.

| PredatoR a răspuns:

Crede-ma ca am patit si eu la faze din astea cu justitia p***i de is satul, politia din tara asta e de c***t (daca vrei sa afli ce am patit trimite-mi un PM). Politia face dreptate la ala cu "pile" si la ala cu bani, nu dreptatii. Daca il apara pe nemernic nu puteti face mai nimic. Zii mamei tale sa se desparta de sclavu ala si sa-si continue viata mai departe impreuna cu tine.

| MajorAsshole a răspuns:

Hm... nu ca as stii legile si cum e cu tribunalul si asa. DAR eu cred ca ar fi fost bine sa mearga de fiecare data la medicul legist si apoi la politie, parchet, etc. Mai multe acuzatii => amenzi mai mari si apoi si sanctiuni mai mari. Repet, nu cunosc nimic legat de acest subiect, asta e doar intuitia mea. Pot sa sugerez un spray paralizant in poseta? Si nu fac misto, chiar vorbesc serios. Se cumpara de pe internet si e bine sa il aiba in geanta - poate chiar sa iti iei si tu unul, ca nu se stie niciodata. Mult succes va doresc! Daca as putea, i-as impusca in ambii genunchi pe TOTI barbatii care agreseaza femei; apoi i-as lasa sa sangereze pana ar muri in chinuri! x-(

| Crickett explică:

Va multumesc pentru raspunsuri tuturorhappyMi-au fost de foloshappy

| FlorinABC a răspuns:

Du-te la cedo (cedo cu litere mari, dar nu mi-au dat voie).