| cooldeya a întrebat:

Mi-am pierdut certificatul de nastere si acum as vrea sa mi se elibereze altul, insa problema este ca a ars arhiva starii civile a orasului din care provin. Ce e de facut?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu cum ar trebui procedat, dar stiu ca in situatii in care nu mai sunt documente scrise ca au ars, se poate face reconstituirea cu martori. Daca ai buletin se presupune ca ai avut si certificat de nastere. Daca ai facut buletinul altundeva decat unde te-ai nascut este posibil sa gasesti un duplicat acolo. Cel mai simplu e sa faci o intrebare pe mail la politie-evidenta populatiei sau sa intrebi prin viu grai sau la telefon.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La evidenta populatiei se gaseste sigur o copie dupa certificatul tau de nastere, mergi acolo sa iti dea o copie si apoi la starea civila iti poate elibera un certifcat nou.Succes!

| ary a răspuns:

O alta cale ar fi sa cauti o copie la certificatul tau original, poate la secretariatul scolii unde ai invatat? Oricum cineva de la evidenta populatiei iti poate spune mai bine ce sa faci.