| SerbanBogdan a întrebat:

Buna ziua, mi-sa suspendat dreptul de a conduce pe 120 de zile(4luni), eu am dosarul pentru categoriile c+E, pot sa dau sala sau trebuie sa astept sa vina permisul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
Fata de aceste prevederi te poti prezenta pentru sustinerea examenului de obtinere a categoriei CE, atat la proba teoretica (sala), cat si la cea practica (traseu).

1 răspuns:
| anonimuIl a răspuns:

Nu poți să dai traseul la categoria C.