| Daniel09857 a întrebat:

noaptea trecută după un drum lung m-am oprit intr-o benzinărie sa alimentez și mi-am cumpărat o bere FĂRĂ alcool, fiindcă pe terasa era destul de multă lume (oameni ce merg la mare bănuiesc) am oprit intr-o parcare unde mi-am desfăcut berea, nici după 5 min a venit o mașina de politie cu una de jandarmi și ma acuzau ca beau alcool in spații publice, lucru ce e total interzis, asta știu și eu, dar era bere fără alcool, d-aia in sticla cu capul albastru, scris pe el "fără alcool" ei tot o țineau pe a lor ca trebuie sa ma amendeze pentru ca am consumat alcool in spații publice, "Pe strada" cum zic ei, deși eu eram lângă mașina, mi-au vorbit f urat mai ales jandarmii, dar m-au lăsat, nu mi-au dat amenda, după vero 20 de min de stat lagna mine. Interverrà mea e daca aveau dreptul de a ma amenda pentru așa ceva? Sau au vrut doar sa se dea in spectacol

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu aveau dreptul sa te amendeze, fapta ta nu este contraventie, chiar daca ar fi fost in spatiu public. Au vrut doar sa te tracaseze, desi este interzis aceasta.
Singurul lucru corect si legal ce trebuiau sa-l faca era sa vada ce bei si apoi sa te lase in pace.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai si daca beai susc (acea bere este ca sucul) aveau dreptul sa te amendeze? Daca beai apa? Aia au fost niste tampiti care s-au luat de tine aiurea. N-ai avut timp de pierdut dar trebuia sa-i lasi sa te amendeze, ii duceai in instanta si ii faceai de ras ca-s prosti. Majoritatea n-au evoluat la stadiul de politist ci au ramas la stadiul de militian sau, mai rau, copil fara minte.

| sierra1 a răspuns:

"Sau au vrut doar sa se dea in spectacol"

corect!

| DaniTDCI a răspuns:

Daca intr-adevar poti dovedi ca acea bautura nu continea alcool, poti face o plangere in instanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista lege care interzice consumul de alcool in spatiul public. Dar daca berea ta era fara alcool atunci nu au voie sa te amendeze.

| CataCatalin994 a răspuns:

Mie cand mi se intampla asemenea abuzuri, pornesc direct inregistrarea cu telefonul. Mie mi s-a intamplat ceva asemanator intr-un alt context, am fost oprit in trafic. Cand a vazut ala ca am inceput sa inregistrez "caterinca" pe care incerca el sa o faca cu mine, mi-a zis "sa fiu mai atent si ca pot sa plec".

Crezi ca ajunge politist sau jandarm vreun inginer sau programator? Astia sunt d-astia, d-alde 12 clase + eventual o facultate de mana a paispea de aici de pe cocioc, pe care daca-i intrebi capitala Macedoniei sau sa-ti zica doua-trei orase din Finlanda le dai fazan direct. Sunt un fel de 'interlopi' dar cu mai putini bani.