| georgia123 a întrebat:

Nu am fost la somaj la data de pe carnet, am intarziat cateva zile. Cand m-am dus azi mi-a spus ca se suspenda momentan si pierd o suma de bani. Mi-a dat sa semnez o hartie pentru reluare. Eram in alte ganduri si am omis sa intreb daca nu primesc luna asta banii sau doar o sa primesc o suma mai mica. Stie cineva sa imi raspunda la nelamurire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa primesti banii si luna aceasta si aceeasi suma ca in fiecare luna anterioara.
Conform art.45 din L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Repunerea in plata, după suspendarea in condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendării."

1 răspuns:
| Staif a răspuns:

Nu primesti luna asta deloc.