| PlusZero a întrebat:

Buna seara si ajutor...
Am muncit in Germania din luna august pana in decembrie la montat schele. Am fost angajat, am avut acte si contract de munca. Din cauza lucrarilor reduse in perioada asta rece, firma a trimis in somaj romanii din 01.01 pana in 01.04. Din cauza vechimii, nu m-am incadrat la somaj iar seful m-a indrumat sa semnez o "demisie" incepand din 31.12. A zis ca pot sa ma intorc inapoi din 01.04 chiar daca am semnal acea hartie. In ziua de 15 a fiecarei luni, e zi de salar.

Acum e problema in felul urmator, nu mi-au intrat banii pentru luna decembrie. Am muncit pana in data de 14 decembrie si am avut zile de concediu (30 de la semnarea + 9). A trecut cu o saptamana de la ziua de salar... cum mi-as putea recupera banii mei munciti?

In aceasta situatie mai sunt 2 colegi care tot asa, nu s-au incadrat la somaj din pricina vechimii.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai muncit in Germania la firmă de Români sau de nemți? Ca daca erau romîni te au înselat si numai vezi banii.

| PlusZero explică (pentru CristiDinBucuresti):

Patronul e neamt. Firma e nemteasca dar lucreaza si cu romani.

| PlusZero explică (pentru PlusZero):

Are angajati romani mai corect spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PlusZero):

De obicei nemtii sunt cinstiti, cine stie tu ce ai facut pe acolo de nu i ti dă banii, daca ai venit băut la muncă sau nu ai muncit atunci are dreptate sa nu te plăteasca pentru ce, sau daca ai furat ceva din materiale, eu nu te acuz de nimic eu te intreb, tu stii cel mai bine ce ai facut, si daca tu stii ca ai fost cinstit si patronul te a nedreptățit mergi la el si vorbeste cu el, sti limba germană sau in ce limbă vorbesti cu patronul?

| PlusZero explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba doar de mine, suntem 4 persoane care nu am avut 12 luni muncite in ultimii 2 ani ca sa primit somaj. De bautura nu consum deloc, la munca am fost prezent zi de zi si a fost multumit pana in ultima zi cand de asemenea am primit si bonusul de Craciun. Daca faceam ceva gresit, eram dat afara, nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PlusZero):

Păcat ca nici nemții numai sunt oameni in zilele noastre, trebuie avocat sa te reprezinte sa i ti rezolve situatia. Mult succes

| T0T a răspuns:

Păi despre ce era acea hârtie? Poate te-a tras pe sfoară. Nu semna nimic ca „primarul". Tot ce poți să faci e să depui o plângere. Dacă plătești avocați și pierzi timp prin tribunale ajungi să dai mai mult decât luai pe acel salariu pe o singură lună.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Intai trimiteti cate o scrisoare patronului si il rugati sa va depuna suma datorata in contul pe care-l aveti. Daca voi considerati, puteti sa-i atrageti atentia ca in caz contrar va veti adresa instantei de judecata. Va dau acest sfat deoarece, daca si in Germania legea prevede plangerea prealabila pentru contencios, aceasta scrisoare - din care sa va ramana un exemplar sau o copie - se constituie in aceasta plangere. Daca nu rezolvati pe aceasta cale singura cale care va ramane este instanta de judecata. In Germania. Pentru asta va trebuie un avocat care cunoaste legislatia germana. Eu am lucrat cu unul din Sibiu.

| tonyc7 a răspuns:

Cere informatiile astea la institutii acreditate ori ia legatura cu un avocat.

| radagigi a răspuns:

Cu RTtax rezolvi totul