| AlllinaGV a întrebat:

Buna ziua!
Pana acum nu am beneficiat de concediu medical si am cateva nelamuriri referitoare la posibilitatea obtinerii acestuia. Lucrez de un an si cateva luni (8 luni am lucrat la un alt angajator si restul la noua companie) si am avut o pauza inainte de a ma angaja propriu-zis. Dupa ce am terminat studiile nu mi-am gasit de munca prea usor si au fost cam 5 luni in care nu am fost asigurata din niciun punct de vedere. Intrebarea este : pot sa merg la medic si sa obtin concediu medical? Nu sunt sigura daca trebuie platita din urma acea perioada cat nu am muncit.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine concediu medical daca esti bolnava si medicul iti acorda concediu medical, stagiul necesar este doar de 1 luna (pana in luna iulie), dupa aceea va fi de 6 luni din anul anterior concediului medical, asa ca ai dreptul la concediu medical.