| numesiprenume0 a întrebat:

Buna ziua! Persoana cu dizabilitati, grad 1, grav, are dreptul sa aleaga îngrijirea de către un asistent personal sau o indemnizație egală cu salariul minim. Întrebarea mea este, plata indemnizației este făcută de primărie sau de DGASPC? Mulțumesc anticipat! Ofer funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plata se face de catre primarie, conform L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 43.(1)Indemnizaţia lunară prevăzută la art. 42 alin. (4) este în cuantum egal cu salariul net al asistentului personal gradaţia 0, stabilit potrivit prevederilor legale care reglementează nivelul de salarizare a personalului plătit din fonduri publice.
(2) Plata indemnizaţiei lunare se asigură de primăriile în a căror rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana cu handicap grav.
(3)Plata indemnizaţiei se face pe perioada valabilităţii certificatului de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de protecţie a copiilor sau de comisiile de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, după caz."

| mastadont a răspuns:

Salut. Știu că dacă ai asistent personal atunci plătește primăria pentru că el este angajat al acestei instituții. Dacă persoana nu dorește asistent personal logic ar fi să plătească DGASPC-ul, însă nu am găsit informații concludente în această privință.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mastadont):

ART. 43
(2) Plata indemnizaţiei lunare se asigură de primăriile în a căror rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana cu handicap grav.