| JackLime a întrebat:

Bună ziua,

Pot obține o autorizație de construcție pentru o casă dacă nu am acte de proprietate pe terenul respectiv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti obtine, daca proprietarul terenului este de acord si vei obtine un drept de superficie, respectiv drept de folosinta asupra terenului si drept de proprietate asupra casei.

| JackLime explică (pentru Ioandelasal):

Înțeleg.
Situația e asa: proprietarii sunt decedați, nu s-a făcut succesiunea după ei, moștenitorii vor sa vândă o grădină, chiar ieftin pentru ca nu au acte pe ea, ar putea moștenitorii sa îmi dea acele drepturi, și cum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru JackLime):

Ar putea sa-ti vanda drepturile succesorale, dar este cu risc pentru tine. Si apoi nu stiu cum au stat decedatii in privinta actului de proprietate, probabil de aceea mostenitorii n-au facut procedura succesorala.
Vezi ce acte sunt si apoi poti discuta cu un notar public, daca merita sau nu sa faci cumpararea drepturilor succesorale, in asa fel ca sa n-ai probleme dupa aceea.

| JackLime explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă ei îmi vând drepturile ce se întâmplă?
Devin eu moștenitor în locul lor sau capăt drept de proprietar pe bunurile vândute?

| mi25 a răspuns (pentru JackLime):

Ceea ce spune Ioandelasal este sa te legi la cap fara sa te doara.
Nici un notar nu va intocmi documente de vanzare sau donatie, decat daca cei care vand sau doneaza sunt mostenitori cu acte in regula. Drepturile succesorale se pot vinde tot de cei care au vocatie succesorala - dovedita de documente autentice.
Cel mai normal este ca mostenitorii sa faca dezbaterea succesorala si apoi sa iti vanda, cu contract, tie terenul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru JackLime):

Se intampla ca va trebui sa soliciti deschiderea procedurii succesorale, vei obtine certificat de mostenitor si vei inscrie ce-ai cumparat in CF.

6 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Completare la ce am scris.
Dau un exemplu de posibilitate de cumparare a drepturilor succesorale.
Daca mostenitorii au dezbatut o parte din mostenire, pot sa vanda dreptrile succesorala - unul sau toti - pentru partea care nu au dezbatut-o.
Nu poti obtine autorizatie de constructie, nici cei care au drept de mostenire, nici tu prin superficie, deoarece in prezent proprietarii, care ar avea acest drept sa ti-o acorde, sunt decedati.